Kahramanmaraş' taki mobilya üretim tesislerdeki gürültü miktarları
Quantities of Kahramanmaraş furniture production in the plant noise
  1. Tez No: 318085
  2. Yazar: SEMİH DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanayi kuruluşlarında üretim eylemleri sırasında ortaya çıkan genellikle yüksek düzeyli gürültüler, çalışanları türlü yönlerden etkileyen önemli sorun niteliği taşımaktadır. Bu etkilenmelerin başında gürültünün kümülatif etkisinin neden olduğu ve yaygın bir meslek hastalığı olan gürültüye bağlı işitme kayıpları gelmekte, ayrıca gürültülü ortamlarda çalışanların performansı da olumsuz yönde etkilenmektedir. Ülkemizde, değişik alanlarda üretim yapan sanayi kuruluşlarında, gürültü sorununun denetimine yönelik önlemlerin genellikle sanayi yapısı tamamlandıktan ve üretime başladıktan sonra gündeme geldiği, çoğu zaman ise gürültü düzeyleri oldukça yüksek olduğu halde üretimin doğal bir sonucu olarak kabullenildiği görülmektedir.Endüstriyel işletmelerde var olan araçların meydana getirdiği gürültü, o işyerinde çalışanlar için ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Gürültülü işyerlerindeki gürültünün azaltılması, kontrol edilebilmesi ve çalışanlar için zararlı olmaktan çıkartılması için kullanılan çeşitli kontrol yöntemleri bulunmaktadır.Mobilya üretim tesislerinde yapılan ölçümlerde; fabrika giriş kısmında, ortasında ve makine boş-dolu durumda olmak üzere 4 farklı yerden ölçüm almaktadır. Makine boş durumda çalışır iken yapılan ölçümler ve değerlendirmeler sonucunda 22 makine çeşidinden şerit testere makinesi en yüksek gürültü düzeyi (103±0,88 dB(A)) ölçülmüştür. Makine dolu durumda çalışması mobilya imalatında kullanılan makinelerin %90,9'u sınır değerini (85 dB(A)) geçerek tehlikenin boyutunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developing a Method for Evaluation of the Noise Factor as a Design Criterion in the Design Process of Industrial Buildings The noise exposure of the industrial workers in many industrial foundations with high noise levels comes as an important pollution factor on the scene. One of the very important impressions is the noise induced hearing loss related to the cumulative noise exposure, which is the most seen occupational disease in Turkey. Unfortunately, in most of the production plants in Turkey noise control measures are generally discussed after the plant has been completed and the production activities has began.The noise generated by working machinery causes a serious problem for employees of a factory. There are several methods to reduce or control the noise transmitted to the employees.In the measurement carried out in the furniture manufacturing plants; measurement is carried out from 4 different places as the factory entrance, the middle of the factory and when the machine is empty and loaded. Following the measurements and the assessments carried out when the machine was working as empty, the bandsawing machine was measured as the one which had the highest noise level (103±0,88 dB(A)). That the machine works when it is loaded, shows the endanger aspect as the machines used in furniture manufacturing, exceeds the limit value of %90,9 (85 dB(A)).