Using geographical information system in emergency management systems
Acil yardım sistemlerinde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması
- Tez No: 318098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (CBS) Acil Yardım Sistemleri (AYS)uygulaması konusunda bir kılavuz olması için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın temelamacı, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile ilgili temel bilgileri sunmak ve acil durumyönetimi bağlamında bir CBS uygulaması geliştirme sürecini adım adım anlatmaktır. Buamaçla acil servisler için acil müdahalede CBS'nin nasıl kullanılacağı konusunda örnekbir uygulama sunulmuştur. Bu çalışmada ayrıca acil durum yönetimi faaliyetleritanıtılmış ve Coğrafi Bilgi Sistemleri teknolojisinin bu faaliyetlerde nasıl önemli bir roloynadığı anlatılmıştır. Ayrıca bu çalışmada iki düğüm arasındaki en kısa yolu hızlı birşekilde bulmakta kullanılan ve bu konuda en önemli algoritmalarından biri olarak kabuledilen Dijkstra Algoritması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to be a guide for Geographical Information System (GIS)about Emergency Management System (EMS) applications. The purpose of this study isto give background information about Geographic Information System (GIS), to showhow to develop a GIS application step by step, and to analyze the benefits of performingGIS technology to emergency management in a general context. This study alsoprovides an example application on how the Emergency Services can use GIS inemergency response. Moreover, in this study to find the shortest path between twopoints in a very short time Djikarta Algorithm, which is one of the most importantalgorithms in this field, was used.