Development of laboratory experiments for control and power systems: The water -tank experiment
Kontrol ve güç sistemleri için laboratuar deneylerinin geliştirilmesi: Su-tank deneyi örneği
- Tez No: 318101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KLAUS WERNER SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kontrol sistem tasarımı sanayi, otomotiv ve güç sistemlerigibi birçok alanda uygulanmaktadır. Bunun için pratik deneyim içeren eksiksiz eğitim mühendislik öğrencileri için çok faydalıdır. Bu kapsamda, bu tez kontrol laboratuvarlar için su seviyesi kontrol deneyi geliştirmektedir. Bu sistemin tasarlanma nedeni, hem sürekli zaman hem de ayrık zaman içerisindesistem modelleştirmeye izin vermek, set-noktası doğrusallaştırma ve farklı kontrol tasarım algoritması uygulamalarını gerçekleştirmektir.Bu tez iki ana bölümden uluşmaktadır. Pratik bölümde, su tankı sistemi için basınç algılayıcı,amplifikatörler, motor sürücü ve su pompası gibi sistem bileşenlerinin seçimi için kurallar verilmekte ve donanım deneyi ile desteklenmektedir. Tezin teorik bölümünde, su seviye kontrol sistemin farklı türevleri araştırılmaktadır, ve kutup yerleştirme, kök yer eğrisi, simetrik optimum, Youla parametrizasyonu ve ileri beslemeli karışıklık gibikontrol yöntemleri uygulanmaktadır. Tüm bu deneyler Matlab/Simulink simülasyonları ile doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Control system design is needed in many application areas such as manufacturing, automotive systems or power systems. Hence, a thorough education including practical experience is very beneficial for engineering students. In view of this, the thesis develops a water level control experiment for control laboratories. The system is designed to allow system modeling, set-point linearization and the application of various controller design algorithms both in continuous time and in discrete time. The thesis consists of two main parts. In the practical part, guidelines for the choice of system components such as pressure sensor, amplifiers, motor driver and water pump for the water tank system are given and supported by hardware experiment. In the theoretical part of the thesis, different variants of the water level control system are studied, and control methods such as pole placement, root locus, symmetrical optimum, Youlaparametrization and disturbance feed forward are applied. All these experiments are validated by simulations in Matlab/Simulink.