The benefits and potential implementation problems of GIS in the water distribution services of municipalities case study: The Kirkuk Water Directorate
CBS?nin belediyelerin su dağıtım hizmetlerinde yararları ve hayata geçirilmelerinde karşılasılması olası sorunlar örnek konu: Kerkük Su Müdüriyesi
  1. Tez No: 318109
  2. Yazar: SUHA AZİZ ALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö.TOLGA PUSATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kerkük Su Müdüriyesi'nde muhtemel bir coğrafi bilgi sistemlerinin (CBS) kurulması, giriş seviyesinde incelendi. Literatürdeki seçme kaynaklar incelendi ve Kerkük'ten daha küçük, daha büyük ve Kerkük'le aynı büyüklükte belediyelerin, su dağıtım bölümlerinde başarılı CBS kurulumları öğrenildi. Bu sistemler, su şebekelerinin varlıklarının yönetiminde, ağı gerçek zamanlı izlemede ve hidrolik modellemelerde kullanılmaktadır. İşlenen çalışmalar, su dağıtım ağının yönetimi dışında, sızdırma, patlama ve bozuk pompa gibi sıkıntılardan kaynaklanan sorunlu parçaların tesbiti hakkında başarı raporları vermiştir. Bu araştırma, Kerkük Su Müdüriyesi'nin, CBS için, kağıt tabanlı kayıtların sayısal ortama aktarılmasındaki olası sorunları ortaya çıkartmayı hedeflemiştir. Literatür taraması başarılı uygulamaları raporlasa da bunlardan Kerkük Su Müdüriyesi'nin olası sorunları ancak dolaylı yoldan ortaya çıkartılmıştır. Araştırmacı, CBS yazılımı ve veri hazırlanması deneyimi için bir CBS kursuna katılmıştır. Aynı zamanda, Ankara'nın su dağıtım bölümünde, CBS iyileştirilmesinde etkin görev almış deneyimli personelden bilgi alınmıştır. Bu sayede, olası sorunlar belirlenmiştir. Kerkük Su Müdüriyesi tarafından paylaşılan paftalar üzerinde yapılan incelemeler göstermiştir ki temel bir CBS kursu alan bir veri çalışanı, olası sorunları çözebilir. Literatür ve incelemelerin sonuçları gösteriyor ki şebeke varlıklarının mekansal ve mekansal olmayan özniteliklerinin veritabanlarının olusturulması, üretken bir CBS için olması gereken bir başlangıçtır. Veri kalitesini yükseltmeden, bir hidrolik model yapılması neredeyse olanaksız, aynı şekilde, gerçek zamanlı izleme sistemlerini kurmak da oldukça zordur. Bir başka bulgu da belirtmiştir ki kurumsal, örneğin iş kurallarında gibi, değişikliklerin yer alması olasıdır çünkü, CBS çalışanlarının yerinde gözlem için sık sık arazi çalışması gerekecektir. Bu çalışmanın, Kerkük Belediyesi'ne, CBS kurulması için kaynak yönetiminde faydalı olması umulmaktadır çünkü bu konu altında mali fizibilite çalışmaları başlatılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
A potential implementation of geographic information systems (GIS) in Kirkuk Water Directorate is evaluated at a preliminary level. Selected literature has been surveyed and it is perceived that there are municipalities of smaller, bigger and same sizes which have successfully setup GIS in their water distribution departments for asset management, real time monitoring and hydraulic modeling in there services . Such works report success stories in managing their network as well as pinpointing malfunctioning segments due to problems such as leak, blowout or broken pumps.This research targeted to reveal potential problems that Kirkuk Water Directorate can face while transforming paper based records into digital environment for a prospective GIS. While the literature survey has provided reports of successful applications, any potential problem that Kirkuk Water Directorate can face could be only inferred from them. Hence, to experience GIS software and data preparation, a GIS course has been followed by the researcher. The researcher has also contacted key informants who have actively worked in Ankara?s water distribution department during the rehabilitation of its GIS. By this way, potential problems could be identified. Investigations have been done over sample files of map sheets shared by the Kirkuk Water Directorate and it is seen that potential problems can be solved by a data operator who has attended a basic GIS course. Both the literature and investigation results show that preparing spatial and non-spatial databases of assets is the start of a productive GIS. Before increasing data quality, building a hydraulic model is almost impossible and setting up a real time monitoring system is quite difficult. It is also found that organizational changes such as in business rules could be necessary as frequent field trips will be needed with the GIS staff to check assets in use. It is expected that this research will be beneficial for the municipality of Kirkuk to manage resources in implementing GIS for it is anticipated to start financial feasibility works under this topic.