Hospital information system
Hastane bilgi sistemi
  1. Tez No: 318108
  2. Yazar: FATİMAH RAMADHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DR. FAHD JARAD, YRD. DOÇ. DR. REZA ZARE HASSANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez hastane bilgi sistemlerinin araştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Geleneksel sistemlerin tamamen Manuel olduğu ve tekrarlama, kayıt kaybı, dev depolama alanı ve zaman kaybettiricilik gibi birçok problemle maruz kaldığı tespit edilmiştir. Çağdaş bilgisayarlı hastane bilgi sistemleri ve bunların başlıca özellikleri üzerinde detaylı bir çalışma üzerinde görüşülmüştür. ERD, Microsoft access2007 ve Microsoft visual basic 6.0A gibi tasarım araçları kullanılarak bir model sistem geliştirilmiştir. Bu sistem elverişli olup, bilgi paylaşımını kolaylaştırmakta ve kullanıcı dostudur. Dolayısıyla, sağlık kayıtları işletim sisteminin bilgisayar kontrollü getirileri tüm hastanelerde vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates hospital information system. The traditional systems were found to be completely manual and subject to numerous problems like duplication, loss of records, huge storage space and time consuming. A through study on the modern computerized hospital information systems is made and their main features discussed. A sample system is developed using design tools like ERDs, Microsoft access2007, and Microsoft visual basic 6.0. This system is convenient, makes it easy to share information and it is user friendly. The benefits of the computerization of health records management system is therefore emphasized in all hospitals.