Using sensors and embedded image processing for impaired users' computer interaction
Engellilerin bilgisayar etkileşiminde gömülü görüntü işleme ve sensörlerin kullanımı
- Tez No: 318116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma bilgisayar engelli etkileşiminde teknolojinin nasıl kullanılabileceğini, hangi problemlerin çözülebileceğini ve yardımcı teknolojilerin bir engellinin hayatındaki önemini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada engellilerin bilgisayar kullanımını iyileştirmek ve kolaylaştırmak amacıyla bir engelli ? bilgisayar etkileşim modülü geliştirilmiştir. Bu yardımcı teknoloji, felçliler, bomba yaralanmaları; ALS, Cerebral Palsy, MS hastalıkları gibi durumlar sonucu ellerini kullanamayan engellilerin kullanımı amacıyla geliştirilmiştir. Bu çalışma teknolojinin bilgisayar-engelli etkileşiminde ne gibi rol oynayabileceğini, bu methodla hangi problemlerin çözülebileceğini ve destek teknolojilerinin bir engellinin hayatındaki önemini tanımlamayı amaçlamaktadır. Bilgisayarın fare arayüzünü yönetebilecek bu yardımcı teknolojinin tasarlanması ile engelliler bilgisayar arayüzünün amamını ve bağlı çevresel aygıtları yönetebilir hale geleceklerdir. Bu amaç için yapılan deney ışığında bir engelli-bilgisayar etkileşim modülü geliştirilmiştir. Hedef kitlesi olarak felç (kuadrpleji, dipleji , hemipleji), trafik kazaları, bomba ve mayın yaralanmaları, doğuştan kaynaklı engeller, MS, ALS, darbeye bağlı nörolojik yaralanmalar gibi nedenlerle ellerini kullanamayan genel engelli kitlesi seçilmiştir. Geliştirdiğimiz yardımcı teknolojiyi ancak kısıtlı alanlarda baş hareketi kabiliyeti olan engelliler kullanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
his study is intended to create guidance on the application of Human Computer Interaction on people with disabilities to improve their computer controlling ability. We developed an assistive technology for disabled people. This assistive technology works on ?disabilities related to hand using? such as quadriplegia or bomb injuries. This study aims to describe how technology can be used for disabled ? computer interaction, what problems can be solved via this method and the importance of assistive technology in a disabled person?s life. It would be possible to use both computer and its peripheral devices by building an assistive technology device that can help impaired to use a computer by interacting with mouse interface directly. For this aim, a Disabled ? Computer Interaction (DCI) module was developed in this study with guidance of an experiment that applied on impaired people. Target audience was impaired people that are not able to use their hands for different reasons like paralysis (quadriplegia, diplegia, hemiplegia), traffic accidents, bomb injuries, combat training injuries, born defects, Multiple Sclerosis (MS), ALS, traumatic brain injury or struck damage. Technology we developed would be used by impaired people who are able to move their heads within limited angles.