Development of NFC applications: Use case for social networks
NFC uygulamalarının geliştirilmesi: Sosyal ağ kullanım senaryosu
  1. Tez No: 318115
  2. Yazar: SERKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Near Field Communication (NFC) teknolojisinin güncel durumunu analiz ederek bu teknolojinin sosyal ağlar için kullanımını içeren bir kullanım senaryosunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma Android platformu, Android NFC desteği ve Android Uygulama Programı Arabiriminin (UPA) örnek sosyal ağ kullanım senaryoları için nasıl kullanılabileceklerini incelemektedir. Bu çalışma günlük hayatımızın değişmez birer parçası haline gelmiş olan sosyal ağlar ve mobil cihazları da kısaca analiz etmektedir. Çalışmada uygulanan örnek kullanım senaryoları restorandaki müşterilerin restoran ile ilgili sosyal ağ etkileşimlerinde bulunmalarını amaçlayan bir restoran etrafında kurgulanmıştır. Örnek senaryolar NFC teknolojisinin ve mobil cihazların iş yeri-müşteri ilişkisini kolaylaştırarak nasıl sosyal ağlar üzerinden daha fazla tanıtım ve dolayısıyla daha fazla gelir elde etmek için kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma sonucunda NFC teknolojisi ve NFC desteğine sahip Android cihazların sosyal ağ etkileşimlerini basitleştirmek ve geliştirmek için kullanılabilinecekleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study introduces Near Field Communication (NFC) technology, analyzes its current state and tries to form a use case for the application of NFC technology for social networking. The present study focuses on Android platform, Android NFC support, and how Android Application Programming Interfaces (APIs) can be used to develop a sample NFC aware social networking application. The study also briefly analyzes social networks and mobile devices, both of which are now undeniable parts of our lives. Sample use cases are built around a restaurant scenario in which the restaurant tries to make more customers, who are at the restaurant in person, participate in social networking actions related to the restaurant. Sample scenarios describe how NFC technology and mobile devices can help generate more publicity and revenue by simplifying customer-vendor interactions. This study has showed that NFC technology and NFC enabled Android devices can be used to simplify and improve social networking interactions.