Eratosthenes Denizaltı Dağı' nın jeofizik (gravite ve manyetik ) özelliklerinin incelenmesi
Investigation into the geophysical (gravity and magnetic) properties of eratosthenes Seamount
  1. Tez No: 318135
  2. Yazar: EZGİ ERBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NURİ DOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Doğu Akdeniz' de yer alan Eratosthenes Denizaltı Dağı, Kıbrıs ile Nil konisi olarak adlandırılan bölgeler arasında ve Kıbrıs'ın güneyinden yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gravite ve manyetik anomali haritalarından sayısal hale getirilen potansiyel alan verilerinden Eratosthenes Denizaltı Dağı ve civarının yeni gravite ve manyetik haritaları oluşturulmuştur. Gravite anomalileri Kıbrıs'ın üzerinde maksimum anomali kapanımı (+280 mgal) göstermektedir. Diğer gravite anomali yükseltileri Kıbırıs'ın KKB da (+100 mgal), Eratosthenes Denizaltı Dağı civarında (+60 mgal), Kıbrıs'ın GB da 300 km uzaklıkta (+60 mgal) ve Kıbrıs'ın GD da 250 km uzaklıkta (+200 mgal) yer almaktadır. Kıbırıs'ın Güneyinde ağzı kuzeye bakan yay şeklinde bir negatif gravite anomali kapanımı (-100 ile -140 mgal arası) dikkati çekmektedir. Manyetik anomali haritasında iki anomali dikkati çekmektedir. Biri Eratosthenes Denizaltı Dağı civarında (+250 nT pozitif kapanım ve -200 nT negatif kapanım), diğeri ise Kıbrıs'ın Batısında (birçok +100 nT pozitif ve negatif kapanımlar kümesi) yer almaktadır. Gravite anomalilerinden düşey türev haritaları (1. ve 2. Düşey türev), analitik uzanım haritaları (1 - 10, 15 ve 20 km yukarı analitik uzanım), güç spektrumu, filtreleme haritaları (k=0.135 ve 0.29 kesme dalga sayılı alçak geçişli, yüksek geçişli ve bant geçişli), yapı sınırı analizi haritası oluşturulmuştur. Manyetik anomalilerinden kutba indirgeme haritası, yalancı gravite haritası, düşey türev haritaları (1. ve 2. Düşey türev), analitik uzanım haritaları (1 - 10, 15 ve 20 km yukarı analitik uzanım), güç spektrumu, filtreleme haritaları (k=0.18 ve 0.395 kesme dalga sayılı alçak geçişli, yüksek geçişli ve bant geçişli), analitik sinyal ve yatay gradient analitik sinyal imaj haritaları oluşturulmuştur. Gravite ve manyetik anomalilerin spektral analizi Eratosthenes Denizaltı Dağının KB-GD yönlü yaklaşık 86 km eninde ve KD-GB yönlü 138 km boyunda eliptik bir yapının varlığını göstermektedir. Gravite verilerinin güç spektrumundan elde edilen 22.49±0.08 km'nin kabuk kalınlığı ile, manyetik verilerin güç spektrumundan elde edilen 6.30±0.01 km'nin ise Eratosthenes Denizaltı Dağı ile ilgili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Eratosthenes Seamount in Eastern Mediterranean sea is founded the proviences which is called the Cyprus, the cone of Nile, and far about 100 km South of Cyprus. New Gravity and Magnetic maps of Erastosthenes Seamount and its vicinity are regenerated from potantial datas which are digitilized of Gravity and magnetic anomaly maps.Gravity anomalies on the Cyprus indicate the maximum anomaly closure (+280mgal). The other Gravity anomaly ridges are located on NNW Cyprus (+100 mgal), Around the Eratosthenes Seamount (+60mgal), 300 km away from SW of Cyprus (+60mgal) ve 250 km away from SE of Cyprus (+200mgal). A spiral negative Gravity anomaly closure (between -100 and -140 mgal) whose side is northward on the South of Cyprus is pointed out. Two anomalies take attention at the magnetic Anomaly map. One of them which is near the Eratosthenes Seamount (+250 nT pozitive closure ve -200 nT negative closure), the other on the westward of cyprus (many +100 nT pozitive ve negative closures stacks ) are located. Vertical derivative maps (1. And 2. Vertical derivative), trend analysis, (1 ? 10, 15 and 20 km upward trend analysis), power spectrum, filter maps (k=0.135 and 0.29 shear wave numbered, low pass, high pass and band pass), boundary analysis maps via gravity anomalies have been constituted. Reduced to pole map, pseudo Gravity transformation map, vertical derivative maps (1. And 2. vertical derivative), trend analysis, (1 ? 10, 15 and 20 km upward trend analysis), power spectrum, filter maps (k=0.18 and 0.395 shear wave numbered, low pass, high pass and band pass), Analytıc signal and horizental gradient signal image maps via magnetic anomalies are constituted. Spectral analysis of gravity and magnetic anomalies indicate that there is an eliptic structure in width approx.86 km NW-SE oriented and in lenght 138 km NE-SW oriented of Eratosthenes Seamount. It is considered that 22.49±0.08 km obtained from power spectrum of gravity datas may be related with crust tickness, also 6.30±0.01 km obtained from power spectrum of Magnetic datas may be related with Eratosthenes Seamount.