Beydağları otoktonu doğal taş potansiyeli
Natural stone potential of Beydaglari autochton
- Tez No: 318134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Batı Toros kuşağının ana eksenini Beydağları otoktonu oluşturmaktadır. Mesozoyik-Tersiyer zaman aralığında çökelmiş olan birimin büyük bir kısmında neritik kireçtaşları yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, Beydağları Otoktonunda açılmış olan oğal taş ocaklarının incelenmesi ve otoktonun doğal taş potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Beydağları Otoktonu tabanda Orta-Üst Triyas yaşlı Kuyubaşı dolomitleri ile başlar ve Jura-Kretase yaşlı otoktona adını veren Beydağları kireçtaşları ile devam eder. Üst seviyeleri, Paleosen yaşlı Çamlıdere olistostromu ve Gedikbaşı formasyonu, Üst Paleosen-Alt Eosen yaşlı Susuzdağ ve Küçükköy formasyonları, Miyosen yaşlı Karabayır, Sinekçi, Karakuştepe, Kasaba formasyonları ve Felenkdağı konglomerası oluşturur. Otokton değişik oluşum şeklindeki Kuvaterner birimleri ile sonlanır.Beydağları Otoktonunda 22 ocakta doğal taş üetimi devam etmektedir. 39 üretim yapılmış ve terk edilmiş ocak ile 27 deneme üretimi yapılmış bir sonuç alınamamış ocak belirlenmiştir. Bu doğal taş ocaklarının jeolojik konumları ile üretilen taşın genel mühendislik özellikleri incelenmiştir. Otokton içindeki 88 adet doğal taş ocağının Beydağları formasyonu içinde 40, Susuzdağ formasyonu içinde 44 ve Sinekçi formasyonu içinde 4'ünün yer aldığı belirlenmiştir. Susuzdağ formasyonunda en ekonomik doğal taş ocaklarının olduğu, Beydağları formasyonunun geniş yayılımına rağmen yeteri kadar değerlendirilemediği ve gelecekte önemli bir potansiyele sahip olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Beydağları autochton forms the West Toros zone's main axis. Neritic limestones take part in the large part of the unit which has precipitated Mesozoic-Tertiary period. In this thesis study, natural quarries's review which are opened in Beydağları autochton and autochton's natural stone potential determination are aimed.Beydağları autochton starts with the Middle-Upper Triassic old Kuyubaşı dolomites in the base and continues with the Beydağları limestones which gives its name to Jura-Cretaceous old autochton. Paleocene old Çamlıdere olistostrome and Gedikbaşı formation, Upper Paleoccene -Lower Eocene old Susuzdağ and Küçükköy formations, Miocene old Karabayır, Sinekçi, Karakuştepe, Kasaba formations and Felenkdağ conglomerate are form the Top levels. Autochton ends with Quaternary units which are in different formations.Natural stone production is going on in 22 quarries in Beydağları autchton. It is determined that in 39 quarries, production is made and abandoned and in 27 quarries, test production is made but any result is taken. The geological position of these natural quarries and the general engineering features of the produced stone are examined. There are 88 natural quarries in the autchton and it is determined that 40 of these take part in Beydağları, 44 of these take part in Susuzdağ and 4 of these take part in Sinekçi. Also, it is determined that, the most economic natural quarries are in Susuzdağ formation, Beydağları formation despite its wide expansion is not sufficiently evaluated and it is going to have a special potential in the future.?