Asal sayıların tespiti için farklı metod ve uygulamaları
Different methods for the determination of prime numbers and applications
  1. Tez No: 653306
  2. Yazar: NAZLI KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilindiği gibi, Eratosthenes Kalburu“1 sayısı ile n sayısı arasındaki 1'den büyük pozitif asal sayıları bilindiği takdirde, n ile arasındaki bütün asal sayıları Eratosthenes Kalburu ile bulabiliriz. 1'den 'ye kadar olan bütün doğal sayıları sırasıyla yazıldıktan sonra, 'den başlayarak 2.sıradaki sayıyı ve 2 'nin tam katlarındaki sıralarda bulunan sayıları, başlayarak 3.sıradaki sayıyı ve 3'ün tam katlarındaki sırlarda bulunan sayıları, bu şekilde devam ederek 'dan başlayarak sıradaki sayıyı ve 'nın tam katlarındaki sıralarda bulunan bütün sayıların üstü çizilir. Bu işlemin sonunda üstü çizilmemiş olan sayılar, n ile arasındaki bütün asal sayıları verecektir.”Tezimizde ise, asal sayı bulmak için literatürdeki yöntemlerden farklı bir yöntem verdik.
Özet (Çeviri)
It is examined whether a positive integer is a prime number. As is known, if the positive prime numbers greater than 1 between the number 1 and n of Eratosthenes Kalburu are known, we can find all prime numbers between n and Eratosthenes Kalburu. After all the natural numbers 1 to 2 are written, respectively, the number 2 in the order of 2 and the numbers in the rows of the full multiples of 2, the number 3 in the order of 3 and the numbers of the secrets in the 3fold, thus continuing Starting from, the next number and all the numbers in the rows of the exact multiples of are drawn. At the end of this process, the numbers that are not crossed out will give all prime numbers between n and. "In our thesis, we gave a different method to find the prime number than the methods in the literature.