Continuity and change of the urban character of Sinop
Sinop kent karakterindeki süreklilik ve değişim
- Tez No: 318152
- Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, Anadolu kentlerindeki kültürel değerlerin korunmasında önemli etkisi olan, kentlerin fiziksel karakterindeki süreklilik ve değişimin incelenmesi üzerinedir. On dokuzuncu yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren; Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve yeni rejimin kabul edilmesi, Milli Mücadele savaşları, doğal afetler, merkezi ve yerel yönetimlerin geliştirdiği politikalar, planlama ve koruma alanlarındaki düzenlemeler; tarihi kent karakterindeki süreklilik ve değişime etki eden ana nedenler olarak belirlenmiştir.Ticari ve askeri bir Osmanlı liman kenti olan Sinop, değişimin çarpıcı bir şekilde gözlemlendiği kentlerden biridir. Bu sebeple, bu çalışmada Sinop örnek olarak alınmış ve çalışılmıştır. Sinop'un fiziksel karakterindeki süreklilik ve değişimin neden ve sonuçları ile, bu değişimin kentte nasıl meydana geldiği analiz edilmiş, bunun üzerinden Sinop'un korunamayan, yitirilen değerleri nedenleri ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis attemps to examine the continuity and change in the physical character of Anatolian city which have crucial impacts on conservation of cultural values of town. From the mid-nineteenth century to the present time; decline of Ottoman Empire, establishment of Turkish Republic with new regime, wars in National Struggle, natural disasters, the policies of both central and local authorities, new regulations for urban planning and conservation are the reasons determined as major causes for the continuity and the change of historic urban character of towns.Sinop, which was one of Ottoman port city having commercial and military function, is representative of the towns in which the big changes are observed. Therefore, in this thesis Sinop is chosen as a case study. It is aimed to see the reasons and results of continuity and change in its physical character, how they take place in city and the values which heve been lost are analyzed.