The staminal lever mechanism and floral diversity of some bee-pollinated Salvia L. (Lamiaceae) species
Arılarla tozlaşan bazı Salvıa L. (Lamiaceae) türlerinin stamenlerinin çalışma mekanizması ve çiçeklerinin çeşitliliği
- Tez No: 318153
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Botanik, Botany
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Salvia türlerinin polen transfer işleminde, stamenlerin kol benzeri yapılara farklılaşması, her iki yönlü hareketi ve diğer floral yapılarla ilişkisi, fonksiyonel bir birim olarak tanımlanır. Stamen kolları, polinatör vücudunda polen depolanması işleminde önemli bir rol oynar. Bu mekanizmanın polinatorlerle olan ilişkisi Salvia' nın polinasyon sisteminde önemli sonuçlara sahiptir.Bu çalışmada, arılar ile tozlaşan ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüs florasında bir arada bulunan Salvia absconditiflora, Salvia aethiopis, Salvia russellii ve Salvia tchihatcheffii türlerinin stamen çalışma mekanizması ve çiçeklerinin çeşitliliği incelenmiştir.Stamen çalışma mekanizmasının fonksiyonelliği test edilmiştir ve Salvia türleri ile polinatörleri, arazi çalışmaları ile gözlemlenmiştir. Polinatör vücudu üzerinde türe özgü polen depolanma şekillerine önem gösterilmiştir. Salvia türlerinin korolla şekli, büyüklüğü, rengi, stamen tipi çalışılmıştır. Çiçek ve arı organları morfometrik olarak ölçülmüştür. Ayrıca, bir arada bulunan Salvia türlerinin izolasyon mekanizmaları arazi çalışmaları ile incelenmiştir. Tüm arazi çalışmaları fotoğraf ve video kayıtları ile desteklenmiştir.Arazi ve laboratuvar çalışmaları, bir arada bulunan Salvia türlerinin çeşitli üreme izolasyonları ile birbirlerinden izole olduklarını göstermiştir. Çiçeklerin organizasyonu ile stamen çalışma mekanizmasının, farklı polinatörleri cezbederek ve poleni, polinatörlerin farklı vücut bölgelerine bulaştırarak, Salvia türleri arasında mekanik izolasyonu arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The characteristic staminal lever mechanism is defined as a functional unit including the modification of stamens into lever-like structures, their reversible movement and the organisation with the remaining floral structures and they are involved in the process of pollen transfer. The staminal levers play a major role in the process of pollen deposition on the pollinators? body and their proportion and interaction with pollinators may have significant consequences for the pollination system in Salvia.In this study, staminal lever mechanism and floral diversity of bee pollinated species including Salvia absconditiflora, Salvia aethiopis, Salvia russellii, Salvia tchihatcheffii which grow sympatrically are investigated in the campus flora of Middle East Technical University.The functioning of the staminal lever mechanism is tested and pollinators of the Salvia species are observed by field investigations. Special attention is given to species-specific patterns of pollen deposition on the pollinators? body. Floral diversity of the Salvia species such as corolla shape, size, colour, stamen type are studied. Floral and pollinator structures are measured morphometrically by laboratory investigations. Moreover, the isolation mechanism among the co-occuring Salvia species are investigated by field observations. All field observations are backed by photos and video recordings.Field and laboratory investigations revealed that co-occuring Salvia species are reproductively isolated by several means and the diversity of floral constructions and staminal lever mechanism increases the mechanical isolation by attracting different pollinators and by loading pollen on different parts of their bodies.