Farklı ekim ve hasat zamanlarının ikinci ürün olarak yetiştirilen yem şalgamının (Brassica rapa L.) verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different sowing and harvesting times on yield and quality of forage turnip (Brassica rapa L.) grown as a second crop
- Tez No: 318158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma ikinci ürün olarak ekilen yem şalgamında (Brassica rapa L) farklı ekim ve hasat zamanlarının, verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisi'nde 2010 yılında yürütülmüştür. Deneme, Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada üç farklı ekim zamanı (20 Haziran, 5 Temmuz, 20 Temmuz) ve üç farklı hasat zamanı (1 Ekim, 15 Ekim, 30 Ekim) uygulanmıştır. Araştırmada yumru boyu, yumru çapı, yumru verimi, yaş yaprak verimi, toplam verim, yumru ve yaprak kuru madde verimi, toplam kuru madde verimi ham protein oranı, ham protein verimi, toplam ham protein verimi ADF ve NDF oranları incelenmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, ekim zamanı ve hasat zamanı araştırmada ele alınan bütün komponentleri istatistiki olarak önemli derecede etkilemiştir. Ekim zamanı geciktikçe yumru ve yaprak ham protein oranı artmış, yumru boyu, yumru çapı, yumru verimi, yaş yaprak verimi, yumru ve yaprakta kuru madde verimi, ham protein verimi, ADF ve NDF oranları ise azalmıştır. Hasat zamanındaki gecikmeler ise yumru çapı, yumru verimi, yaş yaprak verimi, yumru ve yaprakta kuru madde verimi, ham protein verimi, ADF ve NDF oranlarını artırırken, yumru ve yaprak ham protein oranını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different sowing and harvesting times on yield and quality of forage turnip (Brassica rapa L.) grown as a second crop on Agricultural Research and Applied Center of Agriculture Faculty, Suleyman Demirel University in 2010. The field experiment was established in randomized complete block design with three replications. Three different sowing times (20 June, 5 July, 20 July) and three different harvesting times (1 October, 15 October, 30 October) were applied in this research. Root length, root diameter, root yield, leaf yield, dry matter yields, crude protein ratios, crude protein yields, ADF and NDF ratios of root and leaf were investigated in this research.According to results of this research, the effects of sowing and harvesting times were statistically significant at all components. The crude protein ratios increased with late sowing while root length, root diameter, root yield, leaf yield, dry matter yields, crude protein yields, ADF and NDF ratios of root and leaf decreased. The root length, root diameter, root yield, leaf yield, dry matter yields, crude protein yields, ADF and NDF ratios of root and leaf increased with late harvest while the crude protein ratios decreased.