Dekoratif yalıtımlı dış cephe kaplama plaka üretiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the decorative insulating exterior coating plate production
  1. Tez No: 318157
  2. Yazar: NUR SAFA SEYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında dekoratif yalıtımlı kaplama taşlarının üretilebilirliği ile ilgili analizler TS EN 998-1 standardında belirtilen deneyler doğrultusunda yapıldı ve sonuçlar grafikler halinde listelenmitir.Yalıtımlı dekoratif kaplama plakalarının irdelenmesi için doğal taş agregalı kombinasyonlar oluşturulup çimento yüzdeleri değiştirilerek basınç dayanım ve birim hacim kütle değerlerinin değişimi incelenmiştir. Değişimlerin incelenmesiyle, çimento oranının artması ile kombinasyonların birim hacim kütle ve basınç dayanım değerlerinin de arttığı gözlenmiştir. Buna bağlı olarak da yalıtım özelliğinin düştüğü gözlenmiştir.Bu nedenle de çıkardığımız teorik sonuca da uygun olarak gözenekli doğal taş agregaları ile düşük çimento oranında oluşturulan kombinasyonların yalıtım değerlerinin yüksek olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis which are related to producibility of insulated decorative cladding stone were performed towards the experiments in accordance with TS EN 998-1 standard and the results are listed in charts.Combinations of natural stone aggregates were formed and percentages of cement were changed to investigate the variation in values of compressive strength and unit weight, in order to study insulated decorative cladding plates. By examining changes in combinations, we observed that, the increase in proportion of cement cause an increase in the values of unit weight and compressive strength. Accordingly, the decrease in the insulation property was observed.Therefore, in accordance with the the theoretical result, combinations which contain porous natural stone aggregates and low-cement ratio,have high value of insulation.