Labview tabanlı logic simülatör için toolbox tasarımı
Toolbox design for labview based logic simulator
- Tez No: 318163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, National Instrument firmasının LabVIEW 2010 Student Edition programı kullanılarak, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümleri öğrencilerinin, Dijital Lojik Tasarımı dersine ait uygulamalarda kullanabilecekleri Dijital Lojik isimli bir araç kutusu tasarlanmıştır. Tasarlanan araç kutusu LabVIEW programının kontrol paleti içerisine entegre edilerek LabVIEW'e özgü bir tasarım haline getirilmiştir.Kullanıcılar sürükle-bırak metoduyla kontrol paletinden ihtiyacı olan kontrolü alarak ön panelde görsel bir simülasyon oluştururken, blok diyagramda ise sembolleştirilmiş grafiksel komut seti ile akış diyagramı oluşturur gibi istediği devreyi kolaylıkla tasarlayabilmektedir.Tasarlanan Dijital Lojik paletinin kullanılabilirliğinin değerlendirilebilmesi amacıyla Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencilerinden 50 kişilik bir gruba, LabVIEW ile ilgili bir eğitim verilmiştir. Eğitim sonrası öğrenciler, tasarlanan araç kutusu ile ilgili 8 soruluk bir ankete tabi tutulmuştur.Anket verilerinin analizi sonucunda tasarlanan araç kutusu, lojik devre simülasyonları tasarımında kullanışlı ve kolaylaştırıcı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new productive digital logic toolbox LabVIEW2010 Student Edition which is a National Instrument Company product, for digital logic design course of Electrical and Electronic Engineering and Computer Engineering students has been designed. The uniquely designed toolbox is embedded in the control panel of LabVIEW similar to the pre-embedded toolboxes.While the users make up a visual simulation on the front panel by taking the necessary control from the control palette by using the drag and drop method; they can easily design any kind of circuit by using the block diagram which includes graphically symbolized command set within the easiness of making a flowchart.A seminar about LabVIEW and how to use the designed toolbox was given to the 50 students of Electrical and Electronic Engineering, Computer Engineering, and Computer Technology Departments. At the end of the seminar the students answered a questionnaire consisting of 8 questions about the designed toolbox.The result of the questionnaire showed that the designed toolbox is useful and facilitative for the design of logic circuit simulations.