Yüksek çözünürlük için çoklu görüntüleme sistemleri ile görüntü füzyonu
Image fusion for high resolution by multi-imaging systems
- Tez No: 318227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uzaktan algılama uygulamalarında, artan sayıda uydu bağlantılı veri toplamada, farklı görüntü birleştirme algoritmaları için bir motivasyon sağlamaktadır. Mevcut donanımların çoğu, tek bir görüntüde yüksek uzamsal ve izgesel çözünürlük üretememektedir, bu nedenle, görüntü birleştirme, farklı bilgi kaynaklarını birleştirmek için önemlidir. Görüntü işlemenin farklı uygulamaları, tek bir görüntüde, aynı anda, yüksek uzamsal ve izgesel bilgi gerektirmektedir. Mevcut görüntü birleştirme teknikleri, sonuçta elde edilen görüntünün izgesel bilgisini bozarken, uzamsal bilgiyi iyileştirmektedir.Bu çalışma, çoklu-dalgacık dönüşümüne dayalı çoklu-izgesel görüntü birleştirmedeki yeni yöntemleri tanımlanmıştır. Piksel seviyeli birleştirme ya da özellik seviyeli birleştirmeye dayalı birleştirme kalitesini arttırmak için, çoklu-dalgacık yöntemi ile farklı birleştirme kuralları kullanılmaktadır. Mevcut ve önerilen yöntemlerin performansları, korelasyon katsayısı ve karekök ortalama hatası kullanılarak hesaplanır. Bu tezde, Programlama'da kullanılan yazılım (Matlab V R2010a)'dır.Bu çalışmada kullanılan görüntü veri kümeleri, iki kategoride uygulanmaktadır: aynı anda, aynı sensörler tarafından toplanan görüntüler ve farklı sensörler tarafından toplanan görüntüler. Çoklu-dalgacık yöntemine dayalı görüntü birleştirme yöntemi, dalgacığa dayalı yönteme göre, hem uzamsal, hem de izgesel alanlarda, daha zengin bilgi sağlamakta olup sonuçlar; bu yaklaşımın avantajlarını açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increased number of space born data acquisition missions in remote sensing applications gives a motivation for different image fusion algorithms. Most of the available equipment are not able to produce high spatial and spectral resolution in a single image, so image fusion is important to integrate different information sources. Several situations in image processing simultaneously require high spatial and high spectral information in a single image.The available image fusion techniques distort the spectral information of the resulted image while improve the spatial information.This thesis introduces new methods in the multispectral image fusion based on the Multiwavelet transform. Different fusion rules used with the Multiwavelet method to improve the fusion quality based on pixel level fusion or feature level fusion. The performances of the existing and the proposed methods are calculated using Correlation Coefficient and Root Mean Square Error. The software used in Programming in this thesis is (Matlab V R2010a).The data set of images used in this work is implemented on two categories: images collected by the same sensors at the same time, and images collected by different sensors. Multiwavelet based image fusion method provides richer information in both spatial and spectral domains than the Wavelet based method, and the results clearly demonstrate the advantages of this approach.