Mimaride enerji etkin iyileştirme Kayaköy örneği
Energy efficient development Kayakoy sample
- Tez No: 318290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ELTEZ, PROF. DR. TÜRKAN GÖKSAL ÖZBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, mevcut yapıların enerji etkin hale dönüştürülmesiyle elde edilecek enerji ve ekonomik tasarrufunun analizi yapılmıştır.Türkiye ve dünyadaki enerji tüketimi istatistiksel olarak incelenmiş ve çevre sorunları ortaya konulmuştur. Enerji tüketimde yapı sektörünün payı vurgulanmış, ekolojik mimarlık ve sürdürülebilirlik kavramlarının önemi açıklanmıştır. Ardından dünyadaki enerji verimliliği kanunları tarih sırasıyla incelenmiş, Türkiye'deki enerji verimliliğine ilişkin yönetmelikler olan 'TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı' ve 'Binalarda Enerji Verimliliği Performansı BEP-TR' açıklanmıştır. Dünyada son yıllarda en çok kabul gören Leed ve Breeam sertifikaları araştırılmıştır.En eski ve en büyük Anadolu-Rum yerleşim yerlerinden biri olan Levissi-Kayaköy'ün ekolojik ve geleneksel mimari özellikleri incelenmiştir. Yerleşkedeki mevcut yapının enerji tüketimi 'TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı', 'Binalarda Enerji Verimliliği Performansı (BEP-TR)' ve 'DesignBuilder' simülasyon programı kullanılarak hesaplanmıştır.Özellikle yapı kabuğunda iyileştirme yapılmasıyla tasarruf edilecek enerji hesaplanmış ve ekonomik analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre elde edilen tasarruf ve maliyet analizleriyle okuyucuya sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda binalarda en enerji etkin sonucu alabilmek için geleneksel yapı uygulama tekniklerinin ilke edinilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analysis the economic and energy savings by retrofitting an existing building.Energy consumption of earth and Turkey are searched statistically and environmental problems are discussed. Building sector?s share in said consumption is examined and importance of ecological architecture and sustainability is discussed. Energy efficiency regulations have been examined chronologically; regulations about energy efficiency in Turkey -'TS 825 Heat Insulation Rules Standard in Buildings' and 'Energy Efficiency Performance in Buildings BEP-TR' have been clarified. Leed and Breeam certificates that have been generally accepted in the world recently have been researched.One of the oldest and biggest Anatolian-Greek sites, ecological and traditional specialties of Levissi-Kayaköy have been analyzed. Energy consumption of the existing building in the site has been calculated by modeling in TS 825 Heat Insulation Rules Standard in Buildings, Energy Efficiency Performance in Buildings BEP-TR and DesignBuilder simulation program.Energy efficiency by especially improving structure has been calculated and economic analysis has been made. As a result of thesis the most positive result in buildings is to do designs in a traditional way principle has been stressed.