Morchella Cinsinin Revizyonu
Revision of The Genus Morchella
  1. Tez No: 318305
  2. Yazar: HAYRÜNİSA BAŞ SERMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜNEŞ, PROF. DR. MUSTAFA IŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, Morchella cinsinin ülkemizdeki çeşitliliğini belirlemek amacıyla 2009-2010 yıllarında Türkiye'nin 6 farklı bölgesinin 19 ilinden toplanan 842 Morchella örneği üzerinde yapılmıştır. Morfolojik özelliklerine göre gruplara ayrılan 84 örneğin deskripsiyonları yapılmış, ITS bölgesinin sekans analizi verileri günümüze kadar dünyanın farklı yerlerinden bulunup, genbankasına yüklenmiş verilerle karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda toplam 25 farklı takson belirlenmiştir. Örnekler öncelikle morfolojik özelliklerine göre daha sonra da moleküler özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Belirlenen 25 farklı taksonun 7 si ilk defa bu alışma ile genbankasına yüklenecektir. Bu taksonların dünya için yeni olabileceği öngörülmektedir. Ayrıca çalışma ile ortaya çıkardığımız HB48 grubu Kanwal ve ark. (2011) tarafından Hindistan'dan kayıt olarak verilen ve genbanka girilen MR2 örneği ile örtüşmektedir. Ülkemizden ilk defa tanımlanan ve bu çalışma sonunda genbanka yüklenecek olan Morchella anatolica (Işıloğlu vd., 2010) yapılan sekans analizinde ülkemizdeki bütün gruplardan farklı dallanma gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak yapılan morfolojik ve moleküler çalışmaların ışığında, Morchella örneklerinin; Esculenta, Elata, HB48 ve Anatolica olmak üzere 4 farklı gruptan oluştukları belirlenmiştir. Çalışmada farklı grupların herbirini temsil eden ve ayrıca yeni tür olması beklenen örneklerin SEM görüntüleri de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the genetic diversity of the Morchella genus through the investigation of 842 Morchella specimens from 19 provinces in 6 different regions between 2009-2010. The 84 specimens were grouped according to their morphological properties and their sequence analysis data, which was then compared with information obtained from international publications. At the end of the study 25 different taxa were determined. The specimens were first evaluated according to their morphological features, then their molecular properties. Seven of the 25 determined taxa will be entered into the gene bank. Our research suggests that these seven specimens may be new recordings for the scientific world. Additionally, the group of HB48 revealed in our study matches the MR2 samples recorded in India by Kanwal et al (2011). It is indicated through sequence analysis that Morchella anatolica (Isıloglu et al, 2010), identified in Turkey for the first time in our study, has a different branching pattern than other groups in Turkey. In the light of morphological and molecular studies, it is determined that the Morchella specimens consist of four different groups, including Esculenta, Elata, HB48 and Anatolica. This study also includes SEM images of the potentially new species from each group.