Saroz Körfezi bazı balık türlerinde selenyumun hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon ve grafit fırın atomik absorpsiyon spektrometre ile tayini
The determination of the accumulation of selenium in some fish species in Saroz Gulf with hydride generation and graphite furnace atomic absorption spectrometer
- Tez No: 318308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ KALEBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; grafit fırın atomik absorpsiyon (GFAAS) ve hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometre ile mikrodalgada çözünürleştirilmiş Tekir (Mullussurmuletus Linnaeus,1758) balığının farklı dokularındaki ( kas, deri, solungaç ve bağırsak) Se miktarını belirlemekti.Bu çalışmada Saroz Körfez'inde (Enez) yerel balıkçılar tarafından yakalanan Tekir balığı (Mullussurmuletus Linnaeus,1758) örneklendirildi. Balıklar, balıkçıdan yakalandığı gün satın alındı ve hemen laboratuvara getirildi. Parçalama işleminden önce balıkların uzunluk ve ağırlık ölçümleri alındı ve temiz aletler kullanılarak bağırsak, kas, deri ve solungaç dokuları kesildi. Parçalama işleminden sonra filtre kâğıdında kurutuldu, homojenize edildi ve analize kadar küçük polipropilen kaplara yerleştirilip -25 0C'de saklandı. 1 gram numune 6 mL HNO3 (65%) ve 2 mL H2O2 ile mikrodalga çözünürleştirme sisteminde çözüldü ve destile su ile 20 ml'ye seyreltildi. Mikrodalga sistemi çözünürleştirmenin daha kısa sürede olması, daha az asit tüketilmesi ve uçucu bileşiklerin çözücü içinde kalması gibi üstünlüklerinden dolayı diğer klasik yöntemlere göre avantajlıdır. Tüm numuneler üç tekrar alınarak AAS (Perkin Elmer-Analyst-AA800) cihazı ile analiz edildi. Numuneler GFAAS ve HGAAS metotları ile analiz edildi.Bu iki metodun sonuçları birbirleriyle karşılaştırıldı. Bu iki yöntemle yapılan sonuçların genellikle birbiriyle uyumlu olduğu gözlemlendi. Tekir balığının (Mullussurmuletus Linnaeus,1758) kaslarında bulunan Se içeriğinin insan tüketimi için belirlenen yasal limitlerin altında olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine selenium concentration in different tissues (muscle, skin, gill and intestine) of red mullet Mullus Surmuletus Linnaeus,1758 by hydride generation atomic absorption spectrometry (HGAAS) and graphite furnace atomic absorption spectrometry (GFAAS), prior to microwave assisted acid digestion.Red mullet Mullus Surmuletus Linnaeus,1758 used in this study were sampled by local fisherman from the Saroz Bay (Enez). The fishes were purchased from the local fisherman in the same day capture and brought to the laboratory on ice immediately. Total fish length and weight were measured to the nearest millimeter and gram before dissection and muscle, gills, kidney, intestine and skin muscle tissues were dissected using clean equipment. After the dissection, muscle, gills, intestine and skin of the wet fish were dried in filter paper, homogenized, packed in small polypropylene bags and kept -25 oC until analysis. 1 g of the sample was dissolved with 6 mL HNO3 (65%) and 2 mL H2O2 (30%) in the microwave digestion system and diluted to 20 mL with deionised water. The advantages of microwave digestion against the classical methods are the shorter time, less consumption of acid and keeping volatile compounds in the solutions. All digested samples were analyzed three times using AAS (Perkin Elmer-AA800). The samples were analyzed with GFAAS and HGAAS methods.The results of these two methods were compared. It was observed that, these two results were generally compatible to each other. Selenium mean levels found in muscle in the Red mullet Mullus Surmuletus Linnaeus,1758 were below the legal limits for human consumption.