Cataloging the genetic diversity of bats (order: Chiroptera) in Turkey
Türkiye'de bulunan yarasa (order: Chiroptera) türlerinin genetik çeşitliliğinin kataloglanması
  1. Tez No: 318307
  2. Yazar: ZİRVE YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve yakın çevresinde bulunan 26 yarasa türü, cytochrome-oxidase subunit I (CO1) barkodlaması yöntemiyle incelenmiştir. Yaşam Barkodu Veri Tabanı (BOLD) ve Gen Bankası'ndan elde edilen 12 CO1 sekansı ve ayrıca Türkiye ve yakın çevresinden alınan 134 adet örnek analiz edildi. Neighbor-joining (NJ) ve maximum-likelihood (ML) ağaçları oluşturuldu ve haplotip ağları hazırlandı. Herbir türün sekansı BOLD aracılığıyla tanımlandı. Tür-içi ve türler arası karşılaştırmalar yapmak için BOLD ağaçları çalışmaya eklendi. Türkiye yarasalarının morfolojik taksonomi bilgilerini gözden geçirerek tür sınıflandırması yapmak için önceki bilimsel makaleler değerlendirildi. Çalışmamızdaki en az altı yarasa türünde yüksek tür-içi farklılıkları gözlendiği için bu türler gelecekteki kriptik ya da alt tür çalışmaları için iyi birer aday olarak gösterilebilirler. Ayrıca Türk yarasa popülâsyonu ve diğer popülâsyonlar arası tür içi farklılıkları olan iki tür gözlemledik. Özet olarak, CO1 barkodlama metodunun, en azından yarasalar için, çabuk ve yeterli bir sistem olmasının yanı sıra yeni sınıflandırma düzeylerinin bulunmasında da iyi bir rol oynadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, 26 bat species from Turkey and surroundings were investigated with the cytochrome-oxidase subunit I (CO1) barcoding method. Twelve CO1 sequences from Barcode of Life Database (BOLD) and Genbank and 134 specimens from Turkey and surroundings were analyzed. Neighbor-joining (NJ) and maximum-likelihood (ML) trees were generated and haplotype networks were prepared. For each species sequences were identified in BOLD, and a BOLD tree of each species was obtained for intraspecific and interspecific comparisons. Previous studies regarding Turkish bat fauna were reviewed to make species classifications based on morphological taxonomy. We found that at least six species have high intraspecific divergence and are good candidates for discovery of cryptic species or subspecies for the Turkish population. We found two species show high intraspecific divergence between the Turkish population and other populations. We conclude that, at least for bats, CO1 barcoding is a promising method for discovery of new taxa, as well as being a quick and efficient identification method.