Cam şeritlerin ısıl şekil değiştirmelerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental analysis of thermal deformation of glass beam
- Tez No: 318310
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDOĞDU, YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada cam şeritlerin kendi ağırlıklarının etkisiyle şekil değişimleri teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Teorik model olarak iki farklı yaklaşım kullanılmıştır. Tek ve iki katmanlı cam şeritlerin çökmesi incelenmiştir. Son haldeki çökme miktarları ölçülerek elde edilen teorik değerlerle karşılaştırılarak çökme miktarını etkileyen sıcaklık, zaman, viskozite, sürünme faktörleri üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak deneysel verilerin teorik modellerle uyumlu olduğu gözlenmiştir. Yeşil camda Fe2O3'ün etkisiyle ufak farklılıklar oluşurken çift camla yapılan deneylerde çıkan sonuçların camlar arasındaki sürtünme kuvvetine bağlı olarak teorik modellerden düşük çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, creep bending of glass sheets are studied both theoretically and experimentally. Two different creep models were used in the theoretical part. Creep bending of single and double layered glass beams considered. Experimental and theoretical results were compared. A good agreement obtained between numerical and experimental results. Higher deflections are obtained for green glasses due to Fe2O3. It is obtained that experimental results are lower than theoretical result for double sheets due to friction between two sheets.