Triton X-100'ün Allium cepa L. üzerinde sitotoksik etkileri
Cytotoxic effects of Triton X-100 on Allium Cepa L.
  1. Tez No: 318315
  2. Yazar: FATMA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERUZAN DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, bir noniyonik surfaktan(yüzey aktif madde) olan Triton X-100'ün farklı konsantrasyonlarının Allium cepa L.'nın kök uçlarında kök büyümesi, mitotik indeks, mitotik faz indeksi ve kromozom aberasyonları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kontrol uygulamaları musluk suyunda gerçekleştirilmiştir. Tüm denemelerde, 24 saat için musluk suyunda homojen köklenmiş soğanlar kullanılmıştır. Allium kök büyümesi inhibisyonu testinde, Triton X-100'ün etkili konsantrasyon (EC50) değeri yaklaşık % 0,125 g/l olarak bulunmuştur. Sitotoksisite testinde, soğanlar musluk suyu (kontrol) ve Triton X-100'ün EC50 değeri (% 0,125 g/l), EC50 değerinin yarısı (EC50/2=% 0,0625g/l) ve EC50 değerinin iki katı (EC50×2=% 0,25 g/l) konsantrasyonlarında 24, 48, 72 ve 96 saat süreyle bekletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nonionic surfactant Triton X-100 on root growth, mitotic index, mitotic phase index and chromosome aberrations on root tips of Allium cepa L. were investigated. The control treatments were performed in tap water. In all treatments, the onions which homogeneously rooted in tap water for 24 h were used. In Allium root growth inhibition test, effective concentration (EC50) value of Triton X-100 was found approximately % 0,125 g/l. In cytotoxicity test, onions were grown at tap water (control), and at EC50 (% 0,125 g/l), EC50 half of the (EC50/2=% 0,0625g/l) and double the EC50 (EC50×2=% 0,25 g/l) concentrations of Triton X-100 for 24, 48, 72 and 96 h.