Mikrodalga soğurucu nanoparçacıkların araştırılması
Investigating the microwave absorber nanoparticles
  1. Tez No: 318353
  2. Yazar: ÖZLEM AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR AKTAŞ, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇORUH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle ve radar soğurma teknolojisine duyulan ilginin artmaya başlamasıyla birlikte, elektromanyetik soğurucu malzeme tasarımına yönelik çalışmalara hız verilmiştir. Bu nedenle RAM (Radar soğurucu malzeme) olarak tasarlanması düşünülen kompozit malzeme geliştirme amacıyla farklı özelliklerde nanotoz kompozit malzeme, nanometal kaplanmış tekstil fiberler ve bunların kompozisyonu üzerine çalışmalar yapılmıştır.Bu tez çalışmasında özellikle `Mikrodalga soğurucu nanoparçacıkların araştırılması' kapsamında yüksek mikrodalga soğurucu nanotozlar elde etmek için manyetik ve dielektrik soğurucuların beraber olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, nanotanecikli manyetik ve dielektrik soğurucular içeren nanokompozit malzemeler sentezlenmiş, sentezlenen manyetik hekzaferrit nanotozların 8.2-18 GHz frekansları arasında elektromanyetik dalga yansıma geçirme ve buna bağlı olarak soğurma özellikleri incelenmiştir. Daha sonra, poliakrilinitril (PAN) bezler nanometal tozlarla kaplanarak mikrodalga soğurma özellikleri araştırılmıştır.Dolgu malzemesi olarak farklı koşullarda manyetik (BaM)-dielektrik (TiO2) malzemeler ve çeşitli iletken polimerler (PANI, PPy gibi) içeren nanokompozit toz numuneler farklı kalınlıklarda hazırlanmış, en geniş frekans aralığında maksimum soğurma elde etmek üzere uygun ve güvenilir ölçüm tekniği ve şartları belirlenmiştir.Geliştirilen teknik ve yöntemlerle %99'lara varan soğurucu özelliğine sahip nanoparçacıklardan oluşan hafif malzemeler elde edilmiştir.Ayrıca, farklı sürelerde Ni, Co ve Ni0.5Co0.5 kaplanmış PAN kompozit bezlerin fiziksel parametrelerinin (permitivite ve permabilite) yanı sıra dielektrik ve manyetik kayıp tanjantları kullanılarak hesaplanan yansıma kaybı-RL değerleri, geliştirilen NRW (Nicolson-Ross-Weir) algoritmasından elde edilmiştir.Böylece bu tez kapsamın da elde edilen uygun toz ve kompozit bez malzemelerin kullanılmasıyla yüksek soğurma özelliğine sahip teknolojik ürüne dönüştürülebilecek kompozit malzeme tasarımı için temel incelemeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The researches about electromagnetic absorber material design are accelerated the developments of the technology and increased attention towards radar absorption technology. Thus, studies conducted about nanoparticles composite material and textile fibers covered with nanometals and their composition to develop nanocomposite material which was planned to design as RAM (Radar Absorption Material).In this dissertation with the concept of `Investigating the microwave absorber nanoparticles?, it was thought magnetic and dielectric absorbers should be used together to gain high microwave absorption. Thus, magnetic nanoparticles and and nanocomposite powder materials including dielectric absorbers were synthesized, and then electromagnetic wave reflection and transmission properties of synthesized magnetic hexaferrite nanoparticles were investigated between the 8.2-18 GHz frequencies. After that polyacrylnitrile (PAN) were covered with nanometal powders and their microwave absorption properties were investigated.Magnetic (BaM)-dielectric (TiO2) materials and nanocomposite samples including various conducting polymers (PANI, PPy) were prepared as fill material in different thickness level. Also appropriate reliable measurement techniques and conditions to get maximum absorption at broadest frequency interval were determined.Light materials made of nanoparticles have 99 % absorption level were generated with the developed techniques and methods. Also, reflection loss-RL values, which are generally calculated by using physical parameters (dielectric permittivity and magnetic permeability) of composite covered with Ni, Co and Ni0.5Co0.5 at different periods and dielectric and magnetic loss tangents, were generated as a result of NRW (Nicolson-Ross-Weir) algorithm.To sum up, basic investigations were conducted by using appropriate nanoparticles and linen materials that were generated as a result of this study to design a nanocomposite material which can be transformed to a high absorption technological product.