Investigation of advanced radar absorber composite materials having high stealth technology to use in various military vehicles
Yüksek gizlilik teknolojisine sahip gelişmiş radar soğurucu kompozit malzemelerin çeşitli askeri araçlarda kullanılması için araştırılması
  1. Tez No: 675947
  2. Yazar: KUTLUHAN UTKU TÜMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda savunma teknolojileri alanında yoğun ilgi gören gizlilik teknolojisinin amacı, hedefteki nesnenin radar kesit alanını (RCS) azaltmaktır. RCS'yi azaltmak, potansiyel hedef olan nesnenin düşman radar sistemlerinde görünürlüğünü engelleyebilmektedir. Radar soğurucu malzemeler (RAM) manyetik ve dielektrik kayıp mekanizması ile malzeme içerisine giren elektromanyetik dalgaların enerjisini azaltarak ve soğurarak hedefteki nesnenin görünürlüğünü kaybedip gizlilik teknolojisini aktif olarak sergileyen malzeme gruplarıdır. Bu çalışmada sol-jel yöntemi kullanılarak NixCo1-xFe2O4 (0≤x≤1, 0.25 artışla) ve Niy:ZnO (y=0 ve 0.1) nanoparçacıkları sentezlenmiştir. Üretilen nanoparçacıkların kristal yapıları, partikül boyut ve morfolojisi, elementel analizi ve manyetik karakteristiklerinin belirlenmesi için sırasıyla X-Işını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağıtımlı X-Işını Spektroskopisi (EDS) ve Titreşimli Örnek Manyetometresi (VSM) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen nanoparçacıkların epoksi reçine içerisine katkılanması ile epoksi döküm yöntemi kullanılarak çeşitli radar soğurucu kompozit yapıları elde edilmiştir. Nanoparçacık takviyeli epoksi matrisli kompozit yapılarının mikrodalga soğurma özellikleri, Vektörel Ağ Analizörü kullanılarak 8-12 GHz (X bandı) frekans aralığında karakterize edilmiştir. Ayrıca, sertlik ve darbe testi uygulanarak kompozitlerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Nanoparçacık takviyeli epoksi matrisli kompozit numunelerin mikrodalga absorblama ve mekanik özelliklerinin tatmin edici düzeyde olduğu görülerek potansiyel askeri kara, hava ve deniz uygulamalarında kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the stealth technology, which has attracted great attention in the field of defense technologies in recent years, is to reduce the radar cross-sectional area (RCS) of the target object. Reducing the RCS can prevent the potential target object from being seen in enemy radar systems. Radar absorber materials are material groups that actively exhibit the stealth technology by losing the visibility of the target object by reducing and absorbing the energy of electromagnetic waves entering the material with the magnetic and dielectric loss mechanism. In this study, NixCo1-xFe2O4 (0≤x≤1with increments 0.25) and Niy:ZnO (y=0 and 0.1) nanoparticles were synthesized using the sol-gel method. X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), Energy Distributed X-Ray Spectroscopy (EDS) and Vibrating Sample Magnetometer (VSM) analyzes were performed for determining the crystal structures, particle size and morphology, elemental analysis and magnetic characteristics of the produced nanoparticles, respectively. Various radar absorbing composite structures were obtained by using the epoxy casting method with the addition of the produced nanoparticles into the epoxy resin. Microwave absorption properties of nanoparticle reinforced epoxy matrix composite structures were characterized in the 8-12 GHz (X band) frequency range using a Vector Network Analyzer. In addition to the mechanical properties of composites were evaluated by applying hardness and impact test. It has been observed that the microwave absorption and mechanical properties of the nanoparticle reinforced epoxy matrix composite samples are satisfactory and can be used in potential military land, air and sea applications.