Agrega dane boyutunun beton dayanımına etkisi ve su emmesine etkilerinin araştırılması
Effects of specimen type and dimensions on compressive strength of concrete
- Tez No: 318356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada ?agrega dane boyutunun beton dayanımına etkisi ve su emmesine etkileri? konusu incelenmiştir. Küp numuneleri laboratuvar ortamında çeşitli deneyler yapılarak sonuçları en uygun eksponensial eğri formülüyle korelasyon katsayıları bulunmuştur. Araştırmada yapılan başlıca deneyler aşağıda belirtildiği şekildedir.Taze beton numunelerinde mukavemet - birim ağırlık bağıntısıSertleşmiş beton numunelerinde mukavemet - birim ağırlık bağıntısıBasınç dayanımı - su/çimento oranı bağıntısıBasınç dayanımı - ultrases hızı bağıntısıBasınç dayanımı - kompasite bağıntısıAraştırmada tüm numunelerde değişken agrega, kum, çimento, suya ilaveten kimyasal akışkanlaştırıcılar da kullanılmıştır. Laboratuvarda yapılan numunelerden elde edilen sonuçlara göre bulunan sonuçlar yürülükteki TS (Türk Standartları)'ye göre değerlendirilmiştir.Araştırmada kullanılan çimento(Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. Eskişehir Çimento Fabrikası Cem I 42,5), akışkanlaştırıcılar (Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. Mersin Katkı Fabrikasında üretilem Süper Akışkanlaştırıcı) tek kaynaktan alınmış ve kimyasal raporları aynen kabul edilerek kullanılmıştır.Araştırma sonucunda ise laboratuvar ortamında yapılan deneylerle bulunan betonun değerleri ile TS500 formülü kullanılarak bulunan değer arasındaki farkın, uygulamada betonarme yapı elemanlarının projelendirmesinde emniyetli yönde farklılık gösterebileceği mevcut yapıların güçlendirilmesinde düşük donatı ve kesit gereksinimi çıkarabileceği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, impact of aggregate grain size on concrete strength and water absorption is investigated. The most appropriate exponential curve formulations and correlation coefficients are found by making various experiments on cubic samples in laboratory environment. Experiments that have been done are as follows:Correlation between strength on unset concrete sample and unit weightCorrelation between strength on rigid concrete sample and unit weightCorrelation between compressive strength and water/cement ratioCorrelation between compressive strength and ultra volume speedIn this research; same aggregate, sand, cement, plasticizers in addition to water are used in each sample. Results, which are found by the results of experiments at laboratory, are analyzed according to current TS (Turkish Standards).The cement and plasticizers, which are used in research, are taken from single source (Cimsa Cement San. Tic A.S. Eskisehir Cement Plant Cem I 42,5 and super plasticizers that are produced at Cimsa Cement San. Tic. A.S. Mersin Plant respectively) and they are used by accepting chemical reports exactly.As a result of research; the difference between static elasticity module values of concrete which are obtained by the experiment in laboratory and the values which are found by using TS500 formula can be interpreted as the fact that in practice, project designing of structural element of concrete can be differentiate in secure way and lower equipment and section in order to strength current structure may be needed.