Bazı özel halkalar üzerinde homojen metriğine göre mükemmel lineer kodların varlığı
On the existence of perfect linear codes over some special rings with respect to homogenous metric
- Tez No: 318357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dört bölüm halinde düzenlenen bu çalışmanın birinci bölümünde gerekli cebirseltanımlar, teoremler, lineer kodlar ve2l halkası üzerinde homojen ağırlığa göremükemmel kodlarla ilgili bilgiler verilmektedir.İkinci bölümde3l halkası üzerinde homojen ağırlığa göre mükemmel kodunvarlığıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır.Üçüncü bölümde5l halkası üzerinde homojen ağırlığa göre mükemmel kodunvarlığıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır.Dördüncü bölümde ise l phalkası üzerinde homojen ağırlığa göre mükemmelkodun varlığıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. First chapter includes algebraic definitions,theorems, some information for linear codes and the studies on perfect codes overhomogenous weight have been summarized.In the second chapter, studies on the existence of perfect codes over3l have beencarried out.In the third chapter, studies on the existence of perfect codes over5l have beencarried out.In the fourth chapter, studies on the existence of perfect codes over l phave beencarried out.