İşçi sağliği ve güvenliği yönetim sistemleri incelemesi ve veri analizi incelemesi
Review of occupational health and safety management systems and data analysis study
- Tez No: 318363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT AKBIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de İnşaat sektörü iş kazası riskleri değerlendirilmiştir. Toplam Kalite Yönetimi ile İşçi Sağlığı ve Güvenliği sistemi arasındaki ilişki 25 adet inşaat firmasının şantiyelerde somut verileri baz alınarak araştırılmış, şantiyelere ilişkin İSG kayıtları derlenerek bir veri tabanı oluşturulmuştur. Firmalarda İşçi Sağlığı ve Güvenliği programlarını daha çabuk, aktif oluşturmak ve risklerin asgari düzeye indirilebilmesi için her şeyden önce işçilerin de katılımının sağlanması önemli bir faktör olarak karşımıza çıkacaktır. Ülkemizde, teknik personelin karıştığı iş kazaları ve söz konusu kazalar sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanma olayları oldukça fazladır.Yapılan analizler sonucu firmaların sağlık ve güvenlik sorumluklarını aktif olarak yerine getirebilmeleri için etkili bir yönetim sistemine ihtiyaç vardır. Ayrıca ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi incelenmiş ve bu gereksinimlerin İnşaat Sektörünün mihenk taşı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the risks of occupational accidents the construction sector in Turkey. Total Quality Management and Occupational Health and Safety system, the relationship between the construction company 25 pieces of concrete on construction sites, based on information researched, OHS records compiled a database of jobsites. Occupational Health and Safety programs more quickly than companies, active form and, above all, to be downloaded to minimize risks to workers participation will be seen as an important factor. In our country, the technical staff that work accidents and accidents involving death or personal injury as a result of events occurring is quite high.As a result of the analyzes of companies active in the health and safety responsibilities of an effective management system is needed to fulfill. In addition, ISO 9001, ISO 14001 and OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System requirements are examined and found to be the touch stone of construction sector.