Uzaktan eğitimde ölçme değerlendirme sistemi tasarımı ve yazılım test teknikleri ile performans analizi
Distance education measurement and evaluation system design and performance analyze with software testing techniques
  1. Tez No: 318362
  2. Yazar: MUHAMMED MARUF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yazılım testi, bir yazılım sisteminin gereksinim ve beklenen hedefleri karşılayabilmesi için her ara üründe sistem üzerinde yapılan kontrol işlemleridir. Yazılım testinin amacı sistem hatalarını bulmak, çıkabilecek hataları önlemek ve sistemin beklenen fonksiyonları gerçekleştirmesini sağlamaktır. Yapılan çalışmada statik test, performans test ve sistem testi konularına ağırlık verilmiştir.Bu çalışmada bankacılık, havacılık, uzay bilimleri ve savunma sanayi gibi alanlarda sıkça kullanılan yazılım test teknikleri uzaktan eğitim sistemi üzerinde uygulanmıştır. Yazılım testi tekniklerinden performans testi, birim testi, kara kutu testi ve beyaz kutu testi, gerileme testi ve stres testi konuları tasarlanan uzaktan eğitim değerlendirme sistemi üzerinde uygulanmıştır.Yapılan testlerin, değerlendirme ve ölçme işlemlerinin sonuçları grafikler halinde sunulmuştur. Tüm testlerin sonuçlarına göre hatalar giderildikten sonra yazılım testinin son aşaması olan yükleme testi yapılmıştır.Ölçme ve değerlendirme sistemi Asp.net 4.0 ve SQL SERVER 2005 araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre daha tutarlı, yazılım adımları izlenebilen, sağlam ve kolay güncellenebilen bir uzaktan eğitim ölçme ve değerlendirme sistemi önerilmiştir. Yapılan çalışmanın uzaktan eğitimde yapılması düşünülen yazılım test çalışmalarına model olması hedeflenmektedir. Mobil uygulamalar günden güne yaygınlaştığı için gerçekleştirilen çalışma web tabanlı mobil cihazlara da uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Software testing is control process performed on every intermediate product in a system development to guarantee that a software system can meet the needs and goals. The purpose of software testing is to find system errors, avoid any mistakes and ensure that can perform expected functions. In this study, static, performance and system tests are considered.In this work, various test techniques have been implemented on distance education system which are frequently used by banking, aviation, space science, defence industries. Software testing techniques such as performance testing, unit testing, black-box testing, regression testing, stress testing and white-box testing have been used for development of distance education measurement and evaluation system.The results of the tests performed on evaluation and measurement system have been reported with graphs. After all errors and failures are removed from the developed system, load test has been performed.Measurement and evaluation system is being realized using Asp.net 4.0 and Sql Server 2005 software tools. According to the results obtained from all performed tests, a more consistent, robust, manageable traceable measurement and evaluation system for distance education have been proposed. The study is aimed to be a model for distance education system testing. Since mobile applications are becoming widespread use, performed study can easily be applied to mobile devices.