STANAG 4539 yüksek hzlı veri modemin yazılım gerçeklemesi
Real-time implementation of STANAG 4539 high-speed hf modem
  1. Tez No: 318377
  2. Yazar: SELİM SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CABİR VURAL, DR. FATİH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde HF haberleşmesi; özellikle askeri alanda, uzun mesafeli güvenli haberleşme kapsamında uydu ve kablolu haberleşmeye alternatif olarak kullanılmaktadır. HF teknolojisiyle veri haberleşmesi konusunda araştırma vegeliştirme faaliyetleri son 20 yılda yoğunlaşmıştır.NATO HF frekanslarında veri haberleşmesi için çeşitli standartlar hazırlamış ve uygun dalgaşekilleri tanımlamıştır. Standartlara örnek olarak STANAG 4538, STANAG 4285, STANAG 4197 (kriptolu haberleşmede kullanılır), STANAG 5066 ve STANAG 4539 verilebilir. Standartların farklı özellikleri vardır. Bu çalışmada STANAG 4539 standardı yazılımla gerçeklenmiştir. Bu standart ile 3200 bps-9600 bps arası kodlu, 12800 bps kodsuz veri iletimi sağlanabilmektedir. Yapılan detaylı simülasyonlar, tasarımın standartta belirtilen kısıtları sağladığını östermiştir.
Özet (Çeviri)
HF communications are being used as an alternative to satellite and wired communications in the context of secure communications especially in military applications. Research development activities about data communications with HFtechnology intensified in the last two decadesNATO has published standards for data communication in HF frequency, and has described suitable waveforms. Some of the standards include STANAG 4538, STANAG 4285, STANAG 4197 (used in secure communications), STANAG 5066 and STANAG 4539. Standards have different properties. In this study STANAG4539 was implemented in software. STANAG 4539 can provide data rate between 3200 and 9600 bps in case of coded and 12800 bps for uncoded transmission. Detailed simulation results show that the software receiver designed in this study satisfied the requirements described in the STANAG 4539 standard.