Improvement and development of high-frequency wireless token-ring protocol
Yüksek frekansta simgeli halka protokolünün (HFTRP) geliştirimi ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 286201
  2. Yazar: TANER KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
STANAG 5066 Edition 2 yüksek frekanslı ortamlarda kullanılmak üzere NATO tarafından geliştirilen noktadan noktaya iletişim sağlayan bir protokoldür. Bu protokolün daha çok yerde kullanılabilmesi için IP ile entegre hale getirilmiştir. Fakat bu entegrasyon çok yavaş olan haberleşmeyi daha da yavaş hale getirmiştir. Haberleşme hızını arttırabilmek için ve tek frekansta çok nokta arasında iletişimi sağlamak için bir WTRP türevi olan HFTRP geliştirilmektedir. Bu protokol iki kısımdan oluşur; biri terminaller arası kullanılacak yönetim simgelerinin tasarımı, ikincisi de iletişim ortamının yaratılması, bakımı ve düzeltilmesi için kullanılacakalgoritmalardır. Bu tezde bizim amacımız, yavaş olan halka oluşturma, halkaya katılma işlemlerini hızlandırmak ve gerçekleştirmektir. Bunlara ek olarak ayar parametrelerinin en uygun değerleri bulmaktır.
Özet (Çeviri)
STANAG 5066 Edition 2 is a node-to-node protocol developed by NATO in order to communicate via HF media. IP integration is made to be able to spread the use of STANAG 5066 protocol. However, this integration made the communication much slower which is already slow. In order to get faster the speed and communicate within single-frequency multi-node network, HFTRP, which is a derivative of WTRP, is developed. This protocol is in two parts, first is a message design for management tokens exchanged by communicating nodes, and second is the algorithms used to create, maintain, and repair he ring of nodes in the network. Scope of this thesis is to find out a faster ring setup, growing procedure and to implement. Beside, finding optimum values of tuning parameters for HFTRP is also in the scope of this thesis.