A suggested syllabus for the advanced level English course at Gendarmerie Schools Command in accordance with NATO stanag 6001 level 3 perspective
Jandarma Okullar Komutanlığında açılan ileri seviye ingilizce kursu için NATO dil standartları 6001 seviye 3 çerçevesinde önerilen müfredat programı
- Tez No: 278244
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR, YRD. DOÇ. DR. ALİ IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı Jandarma Okullar Komutanlığındaki İleri Seviye İngilizce Kursu için NATO Stanag 6001 3. seviyeye uygun bir müfredat programı hazırlamaktır. Bu çalışmanın gerek dünyada gerekse Türkiye'deki Silahlı Kuvvetler Lisan Okullarında NATO Stanag 6001 dil standartları kapsamında yapılan çalışmalara da katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.Çalışmada kullanılan veriler; mevcut kursiyer, öğretmen, mezun kursiyer ve kurumdan, NATO Stanag 6001 Seviye 3 Anketi, Mezun Anketi, Öğretmen Anketi, Kursiyer Anketi, Kursiyer İlgi Anketi, NATO Stanag Seviye 3 Sınavı, KPDS Sınav sonuçları vasıtasıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, mevcut kursun özellikle uluslar arası görevlerde başarı getirecek dinleme, okuma, konuşma, yazma becerileri yönüyle yeterli olmadığını göstermiştir. Bu nedenle tavsiye edilen müfredatta özellikle dört dil becerisinin geliştirilmesi hedeflenmiş, mesleki İngilizce ihtiyacını karşılamak maksadıyla da konu içerikli bir programa yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare a suggested syllabus in accordance with NATO Stanag 6001 Level 3 perspective for the Advanced Level English Course at Gendarmerie Schools Command which is subordinate to Gendarmerie General Command. It is believed that this study will contribute to other studies in the context of NATO Stanag 6001 language standards at Language Schools of Armed Forces both at home and in the world.The data in this study collected from the trainees, teachers, graduates, and the organization by means of NATO Stanag 6001 Level 3 Questionnaire, Graduate Questionnaire, and Teachers Questionnaire, Trainee Questionnaire Trainee Interest Questionnaire, NATO Stanag Level 3 Exam and KPDS Exam. This data proves that the present course is insufficient in reaching language skills objectives; i.e. listening, reading, speaking and writing which are vitally important to be successful in international joint missions. Therefore, in the suggested syllabus, the aim is to improve four language skills and to put into practice a topic-based syllabus to meet the professional needs of the personnel. In addition, a task-based syllabus is given priority for speaking and writing skills which are usually believed to be insufficient in especially international missions.