Doğu anadolu'da yetişen bazı armut gen kaynaklarının SSR's (Simple Sequence Repeats) markörlere dayalı genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of east anatoilan pear germplasms based on SSR?s
- Tez No: 318389
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ülkemizin bulunduğu coğrafi konum ve ekolojik özellikleri ile yaklaşık 600 genotipi içeren zengin armut gen kaynaklarına sahip olduğu bildirilmektedir (Özbek 1978). Doğu Anadolu Bölgesi bazı armut gen kaynaklarının DNA kimlik tanılarının belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, 46 yerli ve 4 referans çeşidinin Simple Sequence Repeats (SSR's)'a dayalı genetik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.Elma ve armuda ait 10 SSR lokusunun kullandığı araştırmada, toplam 117 allel tespit edilirken, en polimorfik lokus 19 allel veren BGT23b lokusu olarak belirlenmiştir. Sinonim olarak bilinen 24 PEA002 ve 24 PEA038 genotipler tüm lokuslarda aynı allel büyüklüğüne sahip olup sinonimlikleri doğrulanırken, homonim genotiplere rastlanmamış ve 8 SSR lokusundan tri allel tespit edilmiştir. Çeşit yetişme bölgeleri ve SSR ilişkilendirmeleri arasında bir bağlantı bulunamaz iken, sonuçlar diğer ulusal armut veri tabanı ile karşılaştırıldığında 24 PEA 033 armut genotipinin Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nün koleksiyonlarında da yer aldığı tespit edilmiştir.Elde edilen veriler ilerde yürütülecek, çeşit tayini, bitki ıslahı, gen kaynaklarının kontrol ve yetiştiriciliğinde önemli veri tabanları sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Geographical location and ecological characteristics of our country has rich gene sources of pear with containing approximately 600 genotypes. In order to determine DNA identification of gene sources of pear belonging to East Anatolian performed in this thesis molecular characterisation based on SSR?s (Simple Sequence Repeats) of 46 local and 4 reference types has been carried out.In this research 10 SSR loci from apple and pear were used; while total 117 allels have been identified, it has been determined that the most polymorphic loci is BGT23b which has 19 allels. While known as synonym that 24 PEA002 ve 24 PEA038 genotypes, they have been confirmed as synonyms which have same allel size in all loci, there isn?t homonym genotype and tri-allels have been found in 8 SSR loci. Between growing region of types and SSR an association cannot be found but when results are compared with other national pear database, it has been identified that 24 PEA 033 pear genotype take place in collections of Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü.Obtained findings will provide significant database in molecular level to various works such as cultivar identifation, control of gene resources and plant breeding.