Aerobik bakterilerin korozyona etkisinin incelenmesi
Invetigation of aerobic bacterial corrosion effects
  1. Tez No: 318388
  2. Yazar: AMİRPARVİZ FARSHCHİ TABRİZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN NAZIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında, sahadan alınan pas örneklerinden izole edilmiş ve 16S rRNA gen sekans analizi ile tanımlanmış olan Pseudomonas aeruginosa, Aeromonas eucrenophila, Clavibacter michiganensis ve Delftia acidovorans bakterilerinin Fe, Co, Ni, Cu metallerine korozyon etkisi elektrokimyasal teknikler, taramalı elektron mikroskobu-X-ışınları saçılımı analizi (SEM-EDX) ve analitik olarak da bakteri-metal çözeltisinin pH ölçümü yapılarak incelenmiştir. Elektrokimyasal çalışmalarda açık devre potansiyeli (OCP), kuartz kristal mikrobalans (QCM), doğrusal taramalı voltametri (LSV), Tafel ve elektrokimyasal empedans (EIS) teknikleri kullanılmıştır. SEM-EDX ile bakterinin metal yüzeyinde neden olduğu korozif tabakanın morfolojisi ve yüzeyde oluşturduğu biyofilm tabakası görüntülenmiş ve metal yüzeyi analiz edilmiştir. Ayrıca bakterinin yaşamsal faaliyeti sırasında oluşan biyofilm tabakasındaki indirgen grupların varlığı infrared (FTIR) spektrofotometresi ile gösterilmiş ve korozyona olan etkisi vurgulanmıştır.Bu tez çalışmasında, bakteriyal korozyona karşı dirençleri incelenen Fe, Co, Ni, Cu metallerinin çalışma elektrotları elektrokimyasal kaplama banyolarından kronoamperometri (CA) tekniği ile kaplanarak, homojen ve yaklaşık 100 nm kalınlığında hazırlanmıştır. Elektrokimyasal kaplamalar, QCM deneylerinde altın diğer deneylerde ise, pirinç ve ST-42 yumuşak çelik yüzeyine yapılmıştır. Bütün deneylerde her defasında taze hazırlanmış bakteri kültürünün eksponansiyel fazından alınan bakteriler kullanılmıştır. Eksponansiyel fazdan alınan bakterilerin salgıladığı biyokütle ile çalışma elektrotlarının yüzeyinin (R=5.1 mm) biyofilm tabakası olarak kaplanması yaklaşık olarak beş saat sürmektedir. Bu süre SEM ve OCP ile belirlenmiş ve bu tez çalışmasında optimum çalışma süresi olarak kabul edilmiştir.Bu doktora tezi kapsamında yapılan deneyler ile, bakteri ile kirlenmiş/kirletilmiş ortamların metallerin korozyon hızını artırdığı, bakterilerin yaşamsal faaliyeti sonucunda ilk anda oluşan biyofilm tabakasıyla da ilişkilendirilerek, genel sonuç olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis study, the corrosion effect of Pseudomonas aeruginosa, Aeromonas eucrenophila, Clavibacter michiganensis and Delftia acidovorans bacteria, Which is defined by 16S rRNA gene sequence analysis and isolated from the rust specimens taken from the field on Fe, Co, Ni, and Cu metals surfaces. These metal surfaces have been investigated via electrochemical techniques, Scanning Electron Microscobe-Energy Dispersive X-ray (SEM-EDX), and analytically the bacterium ? metal solutions pH values have also been recorded. In electrochemical studies, Open Circuit Potential (OCP), Quartz Crystal Microbalance (QCM), Linear Scanning Voltametry (LSV) and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) techniques are used. The morphology of the corroded layer and formed biofilm on metal surface due to microbial activity have been displayed and analyzed by SEM-EDX. Moreover, during the vital activity of bacteria, the existence of the reducing groups on the surface of the resultant biofim layer is shown by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and effect of these groups on surface corrosion has been emphasized.In this thesis study, working electrodes of Fe, Co, Ni, Cu which examined bacterial resistance to corrosion, electrodepozited in electroplating baths by chronoamperometry (CA - Chronoamperometry) technique and were prepared homogeneously and approximately 100 nm thickness. In QCM experiment, the coatings have been carried out on gold (Au) surfaces, and in other experiments, brass (Cu-Zn alloy) and ST-42 mild steel surfaces have been used. All the experiments were carried out with fresh bacterial samples prepared from the exponential phase of bacterium culture. Coating the surface of working electrodes (R=5.1 mm), secreted by the biomass of the bacteria in exponential phase takes five hours, approximately. This period of time is determined by SEM and OCP, and has been accepted as an optimum operating time, in this thesis.The scope of this doctoral thesis with the experiments, contaminated/polutted invironments with bacteria increase the rate of corrosion of metals and as a result of the vital activity of bacteria in relation to the first steps of the biofilm formation, the result is shown in general.