Dünyada ve Türkiye'de tarımsal biyoteknolojideki gelişmeler üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis on developments in agricultural biotechnology in Turkey and in the world
- Tez No: 318395
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hızla artan dünya nüfusuna karşılık tarım alanlarının sınırlı olması tarımda verim artışını zorunlu kılmaktadır. Tarımsal biyoteknoloji bu sorunun en önemli çözüm araçlarından biri olarak görülmektedir. Tarımsal biyoteknoloji uygulamaları ile var olan ekim alanlarındaki ürün verimini arttırmak ve nihayetinde üretimi arttırarak dünyadaki açlık sorununa çözüm getirmek hedeflenmektedir. Beslenme insanoğlunun hayatta kalması ile ilgili birincil halka olduğu için modern biyoteknolojinin en çok kullanıldığı saha tarım olmuş ve piyasaya sürülen ilk ürünleri tarım zararlılarına yönelik mücadele için üretilen biyolojik ürünler oluşturmuştur.Türkiye'de tarımsal biyoteknoloji, yasal düzenlemelerin yetersizliği veya olmayışı, altyapı olanaklarının yetersizliği, yetişmiş insan gücü eksikliği ve biyoteknoloji alanındaki araştırma ve projelere hem kamunun hem de özel sektörün yeterli düzeyde Ar-Ge desteği vermemesi nedenleriyle ?emekleme? aşamasındadır. Bu durum, biyoteknolojinin sunduğu olanakların bitkisel üretimde kullanılması konusunda, Türkiye'yi giderek ?takipçi? ve tamamen dışarıya bağımlı bir ülke konumuna getirmiştir. Başta tarım olmak üzere insan hayatının birçok sahasında kullanım alanı bulan biyoteknolojinin uzun dönemli ekonomik, sosyal, çevresel etkileri olacağı açıktır, bu nedenle bu teknolojiyi anlamak, doğru uygulamak ve daha da önemlisi yönetmek gerekir.Son zamanlardaki bilimsel ve sosyal gündemin en önemli tartışma konularından biri olan biyoteknolojik ürünler konusunun Türkiye açısından taşıdığı önem büyüktür. Bugün itibariyle, ülkemizde dünyada üretilmiş tarımsal biyoteknoloji ürünlerinin kullanımı kurallarla sınırlıdır. Türkiye'nin tarımsal biyoteknoloji sahasındaki altyapısının, bu sahadaki ürünlere olan ihtiyacının, bu sahaya yeni ürün sunabilme potansiyelinin belirlenmesi ülkemizde sürekli gündemde tutulan genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili tartışmaların doğru mecrada yapılmasını sağlamak için gerekli ve önemlidir. Sunulan tez çalışması bu konuya ışık tutabilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing world population versus limited agricultural area makes the agricultural productivity increase obligatory. Agricultural biotechnology seems to be one of the most important tool to solve this issue. With agricultural biotechnology applications it has been aimed to increase the productivity in the plantation and eventually to solve world hunger problem. Since nutrition is the primary for the survival of human being, the most frequently used field of modern biotechnology is agriculture. The initial products of modern biotechnology in the market are biological products produced to fight with agricultural pests.Agricultural biotechnology is still in its early days in Turkey because of several reasons, such as: inadequacy or lack of legislative regulations, inadequacy of infrastructure, inadequacy of trained field experts, inadequate funding of R&D projects by public and private sector. This is why Turkey is rather a follower and totally abroad dependent country.It is clear that biotechnology, which finds application in several different areas of human life, would have a long term economic, social and environmental effects. It is therefore very important to understand, apply correctly and manage this technology.Biotechnology products which are recently an important scientific and social debate issue, is very important for Turkey. As of today the discussion is about the limits and regulations of the use of biotechnology products that have been produced abroad, in Turkey. However, in order to lead the discussions on genetically modified organisms in Turkey, it is imperative to evaluate the infrastructure, the extent of the need for these products, the potential and the possibility to produce new products to the market in Turkey. The dissertation presented here aims to shed light to these issues.