Depresyon hastalarında sertralin'nin farmakogenetik yönden araştırılması ve plazma ilaç ve metabolitinin tayini
Investigation of sertraline in point of pharmacogenetics and determination of plasma drug and its metabolite in depressed patients
- Tez No: 318394
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SÜZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı depresyon hastalarında sertralinin farmakogenetik yönden araştırılması ile plazma ilaç ve metabolitinin tayinini gerçekleştirmektir. Bu sebeple sertralin farmakokinetiğini ve farmakodinamiğini etkileyen genlerdeki polimorfizmler sertralin tedavisi gören 64 hastada araştırılmıştır. Bu polimorfizmler, polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmleri yöntemleriyle belirlenmiştir. Sertralin ve ana metaboliti desmetil sertralinin plazma konsantrasyonları yüksek performanslı svı kromatografisi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate sertralin in point of pharmacogenetics and determine the drug and its major metabolite in plasma in depressed patients. For this reason, polymorphisms in genes affecting pharmacokinetic and pharmacodinamic pathways of sertraline metabolism have been investigated in 64 patients who are treated with sertraline. The polymorphisms in those genes were determined by using polymerase chain reaction and restriction fragment length polymorphism. Plasma concentrations of sertraline and its major metabolite desmethylsertraline were measured by using high performance liquid chromatography.