Fast timing photo-polarimetri with optıma
Optima ile hizli fotometri ve polarimetri
- Tez No: 318481
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kataklismik değişen yıldızlar çift yıldız sistemlerinin genel bir sınıfını oluştururlar. Bu sistemler, radyo ışıma yaparlar, bu yüzden Güneş sistemine yakın olan yüzlercesi uzay ve yertabanlı teleskoplar ile yaygın olarak çalışılmaktadır. Bu sistemler bir beyaz cüce ve ona kütle aktaran normal bir eş yıldızdan oluşur. Genellikle 1 ila 10 saatlik yörüngesel periyodlara sahip olup sisteminin tamamı yaklaşık bir Güneş boyutundadır. Bu çalışmada kataklismik değişen yıldızların genel özellikleri derlendi ve iki manyetik kataklismik değiğen yıldızın (polar HU Aqr ve orta kutup V2069 Cyg) X-ışın ve hızlıfotometrik gözlemleriden elde edilen sonuçlar sunuldu. Ayrıca OPTIMA (Optical Timing Analyzer) gözlemlerinde kullanılan polarimetre modunu kalibre etmek için polarizasyon ölcümleri ve bazı standart yıldızların polarimetrik gözlemleri yapıldı. Hızlıfotometrik ve polarimetrik gözlem verileri Skinakas gözlemevi (Girit)'de bulunan 1.3 m teleskop üzerine takılı OPTIMA ile elde edildi. X-ışın gözlemleri ise XMM-Newton ve SWIFT/XRT uyduları kullanılarak elde edildi. Işık eğrilerinin zamansal analizdenV2069 Cyg sistemindeki baş yıldızın (beyaz cüce) dönüş frekansı hesaplandı ve her iki dalga boyunda (optik ve X-ışın) çift tepeli bir yayınım profiline sahip olduğu gözlendi. Burada sistemin çift tepeli bir yayınım profiline neden olan olası mekanizma tartışıldı. Ayrıca sistemin X-ışın tayf analizi yapıldı. Bununla birlikte, tutulma gösteren yakın çift yıldız sistem olan HU Aqr'nin yörüngesel periyodunun uzun dönemli değişimleri incelendi. Bu kaynak için literatürde bulunan tüm tutulma zamanları ile bu çalışmada elde edilen yeni tutulma zamanları birleştirilerek sistemin O-C (gözlenen eksi hesaplanan) eğrileri oluşturuldu ve dönem değişimleri analiz edildi. Ayrıca bu değişime neden olabilecek olası mekanizmalar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Cataclysmic variables are interacting close binaries which constitute a general class of binary star systems. These systems radiate in the radio through gamma-ray bandpasses, hence several hundreds of those close to our Sun have been studied extensivelywith ground-based and space-based telescopes. The cataclysmic variable systems contain an accreting white dwarf and a normal star companion. The entire binary system usually has the size of the Sun with an orbital period in the range of 1-10 hour. In this work, general properties of cataclysmic variables were reviewed, and fast-photometric and X-ray observations of two magnetic cataclysmic variables, HU Aqr (polar) and V2069 Cyg (intermediate polar), were presented. Additionaly, in order to calibrate the polarimeter mode of OPTIMA (OPtical TIming Analyzer) some polarization measurements and polarimetric observations of some standart stars were obtained. The fast photometric and polarimetric observations were performed withOPTIMA instrument at the 1.3 m telescope at Skinakas Observatory (Crete). The Xray observations were performed with the XMM-Newton and Swift/XRT telescopes. The timing analyse of the optical/X-ray light curves of V2069 Cyg showed doublepeakedemission profile at the white dwarf spin period. Here, we discussed the probable mechanism which causes double-peaked profile. Furthermore, we presented the X-ray spectra obtained from the XMM-Newton EPIC instruments. Additionally, weinvestigated the long term orbital period change of the eclipsing binary system HU Aqr. We created O?C (observed minus calculated) light curves of the system including recent observations together with the existing data in the literature. We discussed probable mechanisms which cause the orbital period change of binary systems.