Seyhan havzası yağış-akış ilişkisinin yapay sinir ağları yöntemi ile modellenmesi
Modellling of rainfall runoff relation with artificial neural network methods for Seyhan basin
  1. Tez No: 318493
  2. Yazar: EVREN TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Su kaynaklarının plânlanması ve projelendirilmesi aşamasında güvenilir akım tahminlerinin ve akım modelleme çalışmalarının yapılması önem taşımaktadır. Bu çalışmada Yapay Sinir Ağları (YSA) ile yağış-akış ilişkisinin modellenmesi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, modelleme için MATLAB R2008a kullanılmıştır. Uygulama için Seyhan Havzası seçilmiştir. Gözlenmiş yağış ve akım verileri kullanılarak akım tahminleri yapılmıştır. İleri Beslemeli Geriye Yayınımlı Yapay Sinir Ağı kullanılmış (İBGYSA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon (ÇDR) yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda İBGYSA yönteminin ÇDR yöntemine göre genelde daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is very important to obtain reliable estimation and modelling of runoff in planning and designing of water resources. The current study aims to model rainfall-runoff relation using Artificial Neural Networks (ANN). In this study, MATLAB R2008a was used as a modelling tool. Seyhan Basin was selected for application. Previous rainfall-runoff observations were used in estimation of runoff. In this study, ANN method of the Feed Forward Back Propagation Neural Network (FFBPNN) was adopted and results were compared with those of Multi Linear Regression (MLR) method. In conclusion, FFBPNN method provides better results than results of MLR method.