Çukurova bölgesinde farklı erkencilik grubunda yer alan pamuk (G. hirsutum L.) çeşitlerinde optimum yaprak döktürme ve hasat zamanının belirlenmesi
Optimum defoliation and harvest timings in different maturing cotton (G. hirsutum L.) cultivars in Çukurova region
- Tez No: 318492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
2011 yılında Çukurova Bölgesi koşullarında yürütülen çalışmada % 50, % 70 ve % 90 koza açma dönemlerinde uygulanan yaprak döktürme ve bu uygulamalardan 14 ve 28 gün sonra yapılan hasat uygulamalarının erkencilikleri farklı pamuk (G. hirsutum L.) çeşitlerinde verim ve lif kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yaprak döktürücü olarak Thidiazuron (120 g/l)+Diuron (60 g/l) kimyasalı uygulanmıştır. Deneme bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur.En yüksek kütlü pamuk verimleri % 70 ve % 90 koza açma dönemlerinde yapılan yaprak döktürme uygulamalarında oluşmuştur. Erken yaprak döktürme uygulamalarında kütlü pamuk ve lif verimleri optimum ve geç yaprak döktürme uygulamalarına oranla önemli düzeyde düşük olmuştur. Erken yaprak döktürücü uygulamalarından 14 gün (erken) ve 28 gün (geç) sonra yapılan hasatlarda kütlü pamuk ve lif verimleri önemli düzeyde azalmıştır. Erkenci çeşitte hasadın gecikmesiyle lif inceliğinin önemli düzeyde azaldığı, orta geçci çeşitte ise lif inceliği yönünden hasat zamanları arasında önemli bir farklılık oluşmadığı saptanmıştır. Geç yaprak döktürücü ve hasat uygulamalarında lif kopma dayanıklılığında önemli düzeyde azalma, erken yaprak döktürücü uygulamasında en yüksek lif kopma dayanıklılığının oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine influence of defoliation (50 (early), 70 (mid), and 90 (late) % OB) and harvest (early harvest (14 days after defoliation and a late harvest (28 days after defoliation) timings on yield and fiber quality, for cultivar maturity groups of cotton under Çukurova region conditions in 2011. A standard mixture of thidiazuron at the 120 g L rate and diuron at the rate of 60 g L was used across all application timings. Treatments were arranged in a split plot design, with three replications.Maximum yields were achieved when defoliation timings were 70 and 90 % OB. Yields when cotton was defoliated at the early defoliation timing were significantly found to be lower than yields of the optimum and delayed defoliation timings. Yields decreased significantly as harvest was delayed (14 and 28 days after application), when cotton was defoliated at the early defoliation timing. Micronaire values of early-maturing cultivar decreased significantly as harvest was delayed, however the micronaire values of late-maturing cultivar was not affected by harvesting timings. A significant decrease in fiber strength was found by the late harvest defoliated at late defoliation timing, although a significant increase was achieved by early defoliation timing.