Çoklu ortamlarda bilgi gizleme uygulaması tasarımı ve geliştirilmesi
Design and implementation of information hiding application in multi-media
- Tez No: 318556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan son iki bite veri gizleme ve çıkarma olarak adlandırılan bir steganografik yöntem ile çoklu ortam kapsamında tanımlanan farklı dosya türlerinin birbirleri içinde gizlenebileceği bir uygulama tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Uygulama için mümkün olduğunca kullanıcı dostu grafiksel bir arayüz tasarlanmıştır. Uygulamanın geliştirilebilmesi için platform bağımsız olan Net framework tercih edilmiştir. Böylece uygulama sadece Microsoft Windows yüklü sistemlerde değil, .Net framework'unun kurulu olduğu tüm platformlarda çalışabilmektedir. Uygulamanın çalışması süresince bellekte tutulan, içine veri gizlenecek veya çıkarılacak olan bitmap yapıdaki görüntü piksellerinin üzerindeki işlemlerin kontrolü için büyük önem taşıyan ve onların mantıksal karşılığı olan iki boyutlu, video ve ses dosyaları için tek boyutlu liste tipinde tablolar ve haritalar tasarlanmıştır. Formen gibi davranan bu dinamik yapılar, uygulama döngülerinin içinde ya da dışında iş akışına göre güncellenmektedir. Böylece üzerinde bilgi gizleyecek dosya türünün hangi kısımlarında bilgi gizlenebileceği tespit edilebilmektedir. Böylece çalışma süresince yine bellekte yaşayan, görüntü dosyalarına gizlenecek verilerin koordinatları gibi değerleri tutması için tasarlanmış tablolara, bu kısımlar sayısal olarak depolanmaktadır. Depolanmış sayısal veriler okunarak, bilgi gizleyecek tür üzerindeki bölgelere, gizlenecek tür bilgilerini yaymaktadır. Uygulanan bu yöntem, çoklu ortam türleri arasında gizleme ve çıkarmanın her safhasında başarımı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two bits of data are used in hiding and extracting with a so-called multimedia steganographic method. In each of the different types of files an application designed and developed may be hidden. For the possibility of application, a user friendly graphical interface is designed. Net framework, which was chosen to develop thus application is platform independant. and not only installed for Microsoft Windows systems. Net framework runs on all platforms installed. Composition of image pixels into the bitmap data is kept or to be issued for the control of great importance. Their logical operations on the corresponding two dimensional, video and audio files; charts and maps, are designed for the type one dimensional list and are all held in memory during program execution. The application is updated according to the workflow inside or outside the loops thus behaving as a dynamic structure for a Foreman. Therefore, this system not only can be taught to hide information but can also determine which file to hide the information.During the study, living memory,image files and data are valued as coordinates and are all stored digitally. Such information is kept private and radiates. This method of hiding and extracting of multiple media types has been successfully tested at every stage of performance.