Mesane kanserinde TP53 mutasyon ve polimorfizmleri
TP53 mutations and polymorphismsinbladdercancer
  1. Tez No: 318557
  2. Yazar: SEVİLAY ŞAHOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biology, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anormal metabolik yolaklar ve moleküler kararsızlık mesane kanserinin gelişmesi ve ilerlemesinde rol almaktadır. Bunlar karsinojenlerin değiştirilmiş metabolizma ve detoksifikasyonu ile kalıtımsal veya sonradan kazanılmış olan genetik anormalliklerdir. Özellikle p53 genindeki mutasyonlar mesane kanserli hastaların %30-60'ında gösterilmiştir.Bu tezde amaç mesane kanseri hastalarında p53 geni ekzon 4-9 arasındaki mutasyonların belirlenmesi ve popülasyonlarda oldukça polimorfik olduğu bilinen ve çok çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilmiş olan p53 Arg72Pro polimorfizminin sağlıklı bireylerde ve mesane kanseri hastalarında incelenmesi ve bu polimorfizmin mesane kanserine yatkınlıktaki rolünün araştırılmasıdır. Bu çerçevede, 79 hastada polimeraz zincir reaksiyonu ve dizi analizi yöntemiyle p53 mutasyon ve polimorfizmleri belirlenmiştir. p53 kodon 181, 190, 238, 249, 234, 245 ve 280 mutasyonları, intron 7 ve intron 9'da polimorfizmler tespit edilmiştir. 79 hasta ve 102 kontrol grubu ile yapılan kodon72 Arg/Pro polimorfizmi analizi sonucunda ise, mesane kanseri ile polimorfizm arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Abnormalmetabolicpathways and molecularinstabilityplays a role in bladdercancerdevelopment and progression. Thesearealteredmetabolism and detoxification of carcinogens and inheritedoracquiredgeneticabnormalities. Especially, p53 gene mutationsareshown in 30% to 60 percentpatientswithbladdercancer.Inthisthesis, theaim is toidentifythemutations in p53 betweenexons 4-9 and investigation of Arg72Pro polymorphism, which is knownto be verypolymorphic and foundto be associatedwithvariousdiseases, in patients and healthysubjects in an attempttoidentifyits role in susceptibilitytobladdercancer. Inthiscontext p53 mutations and polymorphismsweredeterminedwiththemethod of polymerasechainreaction and sequenceanalysis in 79 patients. Mutations in p53 codons 181, 190, 238, 249, 234, 245 and 280; and polymorphisms in intron 7 and intron 9 havebeenidentified. No associationbetween Arg72Pro polymorphism and thediseasewasfound in thestudypopulation of 79 patients and 102 controlgroup.