Kesirli türevlere sahip diferansiyel denklemler ve uygulamaları
Differential equations with fractional derivative and their applications
  1. Tez No: 318568
  2. Yazar: EMRE ENKÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; kesirli hesaplamaların tarihçesinden, bu konu ile ilgili ünlü matematikçilerin çalışmalarından ve kesirli hesaplamaların kullanım alanlarından bahsedilmiştir.İkinci bölümde; kesirli türev ve integrallerin nasıl hesaplanacağından, bunların hesaplanmasında kullanılan bazı tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde; kesirli diferansiyel denklemlerin çözümlerinin varlık ve tekliğini ifade eden bazı teoremler verilmiştir.Tezin son bölümünde ise; ikinci mertebeden adi ve kısmi diferansiyel denklemler için kesirli hesap yardımıyla özel çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.In the first chapter; the history of fractional calculus, the works of famous mathematicians about this subject and usage field of fractional calculus are mentioned.In the second chapter; how to calculate the fractional derivative and integrals, some definitions and theorems which are used in calculation about this subject are mentioned.In the third chapter; some theorems which are definite the existence and uniqueness of solutions of fractional differential equations are given.The last chapter of this thesis; particular solutions with the help of fractional calculus to ordinary and partial differential equations of the second order are obtained.