Dallı fidan eldesinde kullanılan farklı yöntemlerin elmalarda fidan kalitesi ve fizyolojisi üzerine etkileri
The effects of different methods used for branched nursery trees production on quality of nursery tree and its physiology in apples
- Tez No: 318587
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Farklı dallandırma yöntemlerinin elma fidanlarındaki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışmada, bitkisel materyal olarak 4 farklı anaç/çeşit kombinasyonu (Mondial Gala/M 9, Golden Reinders/M 9, Braeburn/MM 106, Granny Smith/MM 106) ve kontrol (T göz aşı), 1. yöntem (T göz aşı + BA+GA4+7), 2. yöntem ? Dilcikli aşı + Tepe kesimi(50cm) + BA+GA4+7 ? , 3. yöntem ? Dilcikli aşı + Tepe kesimi(70cm) + BA+GA4+7 ? , 4. yöntem (Dilcikli aşı + Niking +BA+GA4+7) olmak üzere 5 farklı fidan üretim yöntemi kullanılmıştır.Uygulanan fidan üretim yöntemlerinin, kontrole göre genel olarak daha iyi sonuçlar verdikleri ve anaç/çeşit kombinasyonlarının farklı dallanma özellikleri gösterdikleri belirlenmiştir. İki yıl tekrarlamalı olarak gerçekleştirilen denemeler sonucunda 4. yöntemin uygulanması ile I. deneme yılında Mondial Gala/M 9 kombinasyonunda 8.4, Golden Reinders/M 9 kombinasyonunda 7.1, Braeburn/MM 106 kombinasyonunda 12.9 ve Granny Smith/MM 106 kombinasyonunda 4.7 adet/fidan odun dalı (>25 cm) elde edilmiştir. II. deneme yılında ise bu değerler, sırasıyla 9.2, 7.0, 13.9 ve 6.1 adet/fidan olarak belirlenmiştir. Hem I. hem de II. deneme yılında tüm anaç/çeşit kombinasyonlarında kargı sayısı, sürgün ağırlığı, fidan çapı ve fidan boyu kriterleri açısından en iyi sonuçlar 4. yöntemden alınmıştır. Granny Smith/MM 106 dışında kalan kombinasyonlarda, her iki deneme yılında da odun dalı sayısı, kök ağırlığı, yaprak sayısı ve toplam yaprak alanı değerleri bakımından en yüksek değerler 4. yöntemde meydana gelmiştir.Toplam karbonhidrat içeriği, klorofil yoğunluğu, besin elementi içerikleri ve C:N oranı gibi bazı fizyolojik özellikler bakımından elde edilen bulguların, fidan üretim yöntemlerine ve anaç/çeşit kombinasyonlarına göre genel olarak büyük farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been carried out to determine the effects of different branching methods on apple nursery trees, 4 different rootstock/scion combinations (Mondial Gala/M 9, Golden Reinders/M 9, Braeburn/MM 106, Granny Smith/MM 106) and 5 different nursery tree production methods including control (T budding), 1. method (T budding + BA+GA4+7), 2. method ? Whip-and-tongue graft + heading(50cm) + BA+GA4+7 ? , 3. method ? Whip-and-tongue graft + heading(70cm) + BA+GA4+7 ? , 4. method (Whip-and-tongue graft + Nicking + BA+GA4+7) have been used.It has been determined that nursery tree production methods assessed in the study have yielded better results than the control, and rootstock/scion combinations have displayed different branching characteristics. In the first year of the trials carried out during 2 years, it was found that method 4 gave as long extension shoots (>25 cm); 8.4 branches/tree with Mondial Gala/M 9, 7.1 branches/tree with Golden Reinders/M 9, 12.9 branches/tree with Braeburn/MM 106 and 4.7 branches/tree with Granny Smith/MM 106 combinations. In the second trial year, these values were 9.2, 7.0, 13.9 and 6.1 branches/tree, respectively. The best results for brindle number, shoot weight, trunk diameter and tree height were also obtained from 4th method in all rootstock/scion combinations. Moreover, the highest values of long extension shoot number, root weight, leaf number and total leaf area were found by the 4th method for all combinations except for Granny Smith/MM 106.It has been found that there are no significant differences in values of total carbonhydrate content, chlorophyll density, nutrient contents and C:N ratio according to nursery tree production methods and rootstock/scion combinations.