File system design decisions for supporting multimedia applications
Multimedia uygulamalarına performans desteği için dosya sistemi tasarım kararları
  1. Tez No: 318596
  2. Yazar: MUSA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ HAKKOYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Multimedya veri karakteristikleri ve multimedya uygulama gereksinimleri incelendi. Bazı multimedya işlemlerini iyileştirmek için tasarım kararları önerildi. UNIX dosya sistemindeki sistem çağrıları üzerinde çalışılarak, multimedya oynatımı ve düzenlenmesini daha iyi desteklemek için bu sistem çağrılarından bazılarına iyileştirmeler geliştirildi. Büyük dosyalarda disk okuma-yazma işlemlerini hızlandırmak için, Kütüphane Sıralaması Algoritmasının araya yerleştirme ve boşluklu alan düzenleme yöntemleri, disk üzerinde veri bloklarına yer açma işlemlerine uyarlandı. Uyarlanan algoritmanın analizi yapılarak, çok kullanılmakta olan ardışık alan düzenlemesi ve indeksli alan düzenlemesi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Multimedia data characteristics and multimedia application requirements are explored. Design decisions for improving several multimedia file operations are proposed. The system calls for the UNIX file system are studied, and improvements are suggested for some of these system calls, to better support multimedia playback and editing. The insertion and gapped space arrangement routines of The Library Sort Algorithm are adapted to on-disk data-block allocation, to improve disk read-write operations for large files. The adapted algorithm is analyzed and compared to two well-known disk allocation methods; contiguous allocation and indexed allocation.