Efficient iris based authentication systems
Verimli iris tabanlı kimlik doğrulama sistemleri
  1. Tez No: 318597
  2. Yazar: MUSTAFA YANKAYIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde kimlik doğrulama güvenlik alanında çok önemli bir konu haline gelmiştir. Kullanıcılar kimlik doğrulama için genellikle doğum yılı, şehir ve ilçe isimleri gibi kolay parolalar seçme eğilimindedirler. Bu problemin üstesinden gelmek için farklı teknikler önerilmiştir. Parmak izi, ses, yüz, imza, el yazısı, retina ve iris tanıma gibi biyometrik sistemler kimlik doğrulama mekanizmaları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Büyük bir doğruluk, güvenirlilik ve kararlılık oranına sahip olan iris tanıma en çok tercih edilendir. İris tanıma birçok farklı güvenlik sistemine entegre edilmiş durumdadır.Bu çalışmada iris tabanlı kimlik doğrulama sistemlerinin verimliliğine odaklandık. Verimliliğe katkısı olan ve geleneksel iris tanıma sistemlerine yardım edebilecek beş metot öneriyoruz. Birinci metot kötü segmente edilmiş iris örneklerinin çıkarılması; ikinci metot irislerin kararsız bölgelerinin maskelenmesi; üçüncü metot anahtar şablon ve maskelerin oluşturulması; dördüncü metot kırılgan bitlerin maskelenmesi ve beşinci metot ise komşulukların yardımıyla en kararlı bitlerin tespit edilmesidir. Önerilen bu metotlar CASIA IrisV3-Interval veri tabanından iris görüntüleriyle test edildi. Deneysel sonuçlar bu yaklaşımların daha verimli ve doğru olduğunu kanıtlıyor. Bu sonuçlar sistemin doğruluğunun 98,16% ya kadar yükseldiğini gösteriyor. Bahsedilen metotların mevcut sistemlere entegre edilmesi oldukça kolaydır çünkü geleneksel sistemlerin ana işleyişinde bir değişiklik gerekmemektedir.
Özet (Çeviri)
Authentication is considered as a very important issue nowadays. Because users are inclined to choose easy passwords, like year of birth or name of the town etc., for authentication purposes, several techniques in order to overcome this problem were proposed. Recently, biometric systems, such as recognition of fingerprint, voice, face, signature, hand-writing, retina, and iris, are deployed as authentication mechanisms. Iris recognition, which has great accuracy, reliability and stability, is the most preferable one. It is integrated into different security systems.In this thesis, we focus on the efficiency of iris based authentication systems. We propose five methods that contribute to the efficiency and accuracy of the traditional iris recognition systems. The first method is recovering bad-segmented iris samples; the second method is masking inconsistent regions of irises; the third method is constructing key templates and masks; the fourth method is masking fragile bits; and the fifth method is defining most stable bits with the help of neighborhoods. The proposed approaches have been tested with the iris images of CASIA IrisV3-Interval database. Experimental results prove that the approaches are more efficient and accurate. They demonstrate that the accuracy of the system improves up to 98.16%. The deployment of the proposed methods is rather easy since the main parts of the traditional systems will not be affected.