Design and specification of a simple file system for supporting multimedia data
Multimedya verileri için basit bir dosya sistemi tasarımı ve tanımlamaları
  1. Tez No: 318600
  2. Yazar: ÜMİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ HAKKOYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Multimedya veri büyük boyutlu olmak, yüksek veri transfer oranları, eşleme gibi kendisine has özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu yüzden multimedya veri tipleri geleneksel veri tiplerine göre farklı ayrıcalıklı veri tipleridir. Bunların dışında multimedya verinin işletim sistemlerinde kullanımı için CPU ve disk yönetimi ile ilgili işletim sistemi desteği gerekmektedir. Bu tezde basit bir multimedya dosya sisteminin tasarımı ve özelliklerinin ortaya konularak bu konuda çalışma yapmak isteyenlerin yolları aydınlatılmak istenmektedir. Bizim önerdiğimiz multimedya dosya sistemi multimedya verinin gerçek zaman ihtiyacını karşılayacaktır.
Özet (Çeviri)
Multimedia data has its own peculiar characteristics such as large data size, high data rates, synchronization etc. The characteristics of multimedia data deserve treating differently than conventional data types. It also needs the support of operating system in terms of CPU scheduling and Disc Scheduling. In this dissertation we light the way of designing and specification of a simple multimedia file system. Our suggested model for multimedia file system will meet the real-time requirements of multimedia data.