Detection of unstable and unscalable points on large online critical financial systems
Büyük ölçekli online kritik finansal sistemlerinde kararsızlık ve ölçeklenemez noktaların tespit edilmesi
- Tez No: 318599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ HAKKOYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, büyük ölçekli online kritik finansal bir sistemin belli bir iş yükü altında ne yanıt vereceğini ve nasıl davranacağını belirlemek için sistemin performans testlerini gerçekleştirmeyi hedeflemiştir.Finansal sistemin ölçeklenebilirliği, güvenilirliliği ve kaynak kullanımını incelenmiş, ölçülmüş ve doğrulanmıştır. Testler, online kritik finansal sistemlerde en iyi performans elde edilinceye kadar tekrarlanmıştır. Performans testine gerçekleştirilmediğinde sonucun ne olacağını ve finansal sisteme maliyetini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study proposes the idea that develops and uses performance testing on a large online financial software system in order to determine how it performs in terms of responsiveness and stability under a particular workload.Other quality attributes of financial system, such as scalability, reliability and resource usage are investigated. Tests will be repeated until the best performance results are obtained for this online critical financial system. We show the result and the costs to the financial system if performance testing does not apply. Some real-life experiences in the world when no performance testing is performed.