Development of a new state based prognostics method
Seviye bazlı arıza öngörme yöntemi geliştirmesi
- Tez No: 318602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Koşul Bazlı Bakım?da (KBB) amaç elektromekanik sistemlerde sensörlerden elde edilen gerçek zamanlı verileri analiz ederek sistemin kullanılabilirliğini artırmak, tamir-bakım maliyetini azaltmaktır. Arıza teşhisi ve arıza öngörümü KBB sisteminin en önemli elemanlarındandır. Arıza teşhisinde arızaların başlangıç dönemlerinde iken tespiti amaçlanırken; arıza öngörmede ise sistemlerin kalan faydalı ömürlerini öngörme amaçlanır. Arıza öngörümü, arıza teşhisine göre daha zor olmakla beraber son yıllarda araştırmacıların dikkatini cezbetmiştir. Arıza öngörüm yaklaşımlarından biri olan seviye bazlı arıza öngörme yaklaşımı, arızaların belirli seviyelerden geçerek ilerlediğini varsaymaktadır. Bu yaklaşımda halihazırda bulunulan arıza seviyesi tanımlandıktan sonra ileriki arıza seviyeleri tahmin edilmeye çalışılmaktadır. Saklı Markov Modelleri (SMM) en çok bilinen seviye bazlı arıza öngörüm metotlarından birisidir. Saklı Markov Modeller?in sağlam bir matematik altyapısı olmasına rağmen arıza öngörme uygulamalarında eksiklikleri görülmektedir. Hesaplama karmaşıklığı, parametrelere verilen ilk değerlere göre farklı sonuçlar elde edilmesi, yetersiz öngörü yeteneği bu eksikliklerden bazılarıdır. Bu tezde, bahsedilen bu eksikliğe çözüm bulmak amacıyla üretilen seviye bazlı basit bir arıza öngörüm metodu sunulmuştur. Sunulan bu metot (Basit Seviye Tabanlı Arıza Öngörme, (SSBP)), deneysel veriler üzerinden basit bir istatistik hesabıyla elde edilen seviye geçiş olasılıklarının kullanımına dayanmaktadır.Metot her bir arıza seviyesinde durulan zaman bilgisinin hesaplamaya katılmasıyla iyileştirilmiş, daha gerçekçi bir yaklaşım haline getirilmiştir. (Zaman ve Seviye Tabanlı Arıza Öngörme, (SBPD)). Bu metotlar demiryolu makas sistemleri ve matkap uçları olmak üzere gerçel sistemlerde denenmiş olup, sonuçlar literatürdeki diğer metotlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Condition-Based Maintenance (CBM) aims to increase availability and decrease operating and support cost of electro-mechanical systems by analyzing real-time signals collected from sensors. Diagnostics and prognostics are the two major components of CBM. Diagnostics aims to identify early failures, whereas prognostics aims to estimate the remaining useful life of the systems. Prognostics is much more difficult than diagnostics and has been attracted researchers in recent years. State based prognostics, one of the approaches to prognostics, assumes that failures progress through several states and forecasts the future states after identifying the current state. Hidden Markov Models (HMMs) are one of the most famous state based prognostics methods. Even though HMMs have strong mathematical theory, there are several weaknesses on their implementation on prognostics such as computational complexity, leading different solutions on each run due to the dependency on parameter initialization, and insufficient forecasting ability. This thesis presents a simple state based prognostic method targeting the aforementioned weaknesses. The presented prognostic method (i.e., Simple State Based Prognostics, (SSBP)) relies on probabilistic theory using state transition probabilities obtained simple empirical calculation using existing data. The method is enhanced by incorporating the duration information spent in each state (i.e., State Based Prognostics with State Duration Information (SBPD)). The presented methods areapplied to real data collected from railway turnout systems and drill bits on a drilling machine. The results are compared with other methods in the literature.