Remeron (Mirtazapin)'un insan periferal lenfositlerinde İn vitro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effects of remeron (Mirtazapin) on human peripheral lymphocytes
- Tez No: 318659
- Danışmanlar: PROF. MEHMET TOPAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada antidepresanlar gurubundan olan Remeron (Mirtazapin)' ungenotoksik etkiye sahip olup olmadığı insan periferal kan lenfositlerinde in vitrokardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus(MN) testleri ile araştırılmıştır. Hücreler 24 ve 48 saat süre boyunca 10, 25, 40 ve55?g/ml Remeron (Mirtazapin) ile muamele edilmiştir.Remeron (Mirtazapin), insan periferal kan lenfositlerinde 24 ve 48 saatlikmuamele suresinde KKD'yi, KA'yı ve MN oluşumunu uyarmamıştır. Yani Remeron(Mirtazapin), yaptığımız testlerin sonucuna göre genotoksik değildir. Ayrıcakromozomlardaki yapısal kromozom aberasyonlarının hangi kromozomlardaolduğunu belirlemek amacıyla bazı metafaz plaklarında karyotip yapılmıştır. FakatRemeron (Mirtazapin) 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde proliferasyon indeksinin(PI) konsantrasyona bağlı olarak düşmesine neden olmuştur. Ayrıca Remeron her ikimuamele süresinde de MI ve NBI'nın düşmesine yol açmıştır. Bu sonuçlara göreRemeron `un sitotoksik etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The present research is aimed to study of genotoxic effects of antidepressantdrug Remeron (Mirtazapin) on human peripheral blood lymphocytes by in vitro sisterchromatid exchange (SCE), chromosomal abnormalities (CA) and micronucleus(MN) tests. The cells were treated with 10, 25, 40, and 55?g/ml Remeron for 24 and48 hours.Remeron did not induce the SCE, CA, and MN in human peripheral bloodlymphocytes in 24-h and 48-h treatment periods, showing that Remeron (Mirtazapin)do not have any genotoxic effects on human peripheral blood lymphocytes. Inaddition, the karyotype analysis carried out in order to detect the chromosomesshowing structural aberration. The result of the analysis showed that proliferationindex of the 24 and 48 hours treaded cells was decreased in a dose- dependentmanner. In addition, exposing to the Remeron (Mirtazapin) for 24 and 48 hourscaused to decrease MI and NDI in the cells. According to this study Remeron hascytotoxic effects on human's cells.