Finite chain rings and applications to coding theory
Sonlu zincir halkaları ve kodlar teorisine uygulamaları
  1. Tez No: 318658
  2. Yazar: ÜMMÜ ÜMARE KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, sonlu zincir halkaları ve bu halkaların kodlar teorisi ile bağlantısı ele alındı. Sonlu zincir halkaları üzerinde tanımlı devirli, nega-devirli ve konsta-devirli kodlar hakkında literatür taraması yapıldıktan sonra 16 elemanlı zincir halkası olan S_4 üzerinde çalışıldı. Bu halka üzerinde Lee ağırlık ve bu ağırlıklara karşılık gelen Gray eşlemeler tanımlandı ve üzeindeki devirli ve konsta devirli kodlar çalışıldı. Bu halka üzerindeki devirli ve (1+u^2) -konsta-devirli kodların Gray görüntüleri olarakoptimal ve optimale yakın kodlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider finite chain rings and their connection to Coding theory. After reviewing some of the previously known results about cyclic, negacyclic and constacycliccodes over finite chain rings, we take a special chain ring, S_4 , of size 16. After working out some of the structure of the ring, we introduce the Lee distance and Gray maps on this ring and we study the cyclic and constacyclic codes over . In particular, some optimal or near optimal binary codes are obtained from the Gray images of cyclic and (1+u^2)-constacyclic codes over S_4 .