Ülkemizde endemik olarak yetişen bazı siklamen türlerinin ultra soğuk koşullarda muhafaza (kriyoprezervasyon) olanaklarının araştırılması
Investigation on cryopreservation possibilities of some cyclamen species endemic to Turkey
  1. Tez No: 318660
  2. Yazar: DENİZ SANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endemik bitkilerin biyoteknolojik yöntemlerle muhafazası, hem ülkemizdeki gen kaynaklarının korunması, hem de iyi adapte oldukları ortam şartlarında üretilmesi açısından oldukça önemlidir. Siklamen Magnoliopsida sınıfının Ericales takımına ait olan ve Primulaceae familyasında yer almaktadır. Ülkemizde endemik türlerin muhafaza altına alınması büyük önem teşkil etmektedir. Kriyoprezervasyon, son yıllarda genetik kaynakların korunmasında sıkça kullanılan en etkili yöntem haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında ülkemizde endemik olarak yetişen üç siklamen (Cyclamen cilicicum Boiss &Heldr, Cyclamen mirabile Hildebr, Cyclamen pseud-ibericum) türlerinin rejenerasyonu ve ultra soğuk koşullarda muhafaza olanakları araştırılmıştır. Rejenerasyonda en iyi ortamların TBO'ya ek olarak; Cyclamen cilicicum Boiss & Heldr için; 2 mg L-1 2,4-D + 1.5 mg L-1 2IP, Cyclamen mirabile Hildebr için 2 mg L-1 2,4-D + 2 mg L-1 2IP ve Cyclamen pseud-ibericum için 2.5 mg L-1 2,4-D + 1mg L-1 2IP kombinasyonları olduğu tespit edilmiştir.Vitfrifikasyon yöntemiyle kriyoprezerve edilen bitkilerin kallusa dönüşme oranları ve en iyi eksplant tipleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan 3 türde de kallus oluşumu açaısından en iyi eksplant; yaprak ve yaprak sapı olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conservation of plant genetic resources and their biodiversity is extremely important because of the speed at which plant species are disappearing from our planet. Cyclamen belonging to the genus Magnoliopsida, order Ericales and family Primulaceae, is being considered as an important endemic plant to Turkey. Cryopreservation gains importance as an alternative and efficient technique to conservate genetic sources in recent years. In this study the possibilites of conservation of three endemic cyclamen species (Cyclamen cilicicum Boiss &Heldr, Cyclamen mirabile Hildebr and Cyclamen pseud-ibericum) using the cryopreservation technique, were invastigated. The best hormone combinations (within primer regeneatiın media) for callus formaton for Cyclamen cilicicum Boiss & Heldr; 2 mg L-1 2,4-D + 1.5 mg L-1 2IP, for Cyclamen mirabile Hildebr; 2 mg L-1 2,4-D + 2 mg L-1 2IP and for Cyclamen pseudon syibericum; 2.5 mg L-1 2,4-D + 1mg L-1 2IP were obtained. The best callus formation ratios were all The vitrification method was used during cryopreservation. The best callus formation was observed at leaves and pedicels explants for each genotype. The results were discussed and compared considering callus formation ratio, survival ratio after cryopreservation and callus forms.